Artikel top billede

(Foto: IT-Universitetet)

Ny rektor på IT-Universitetet vil sætte turbo på: Satser på 100 flere nyuddannede om året

Opdateret: Den nye rektor på IT-Universitetet i København håber at opfylde et hedt ønske fra mange it-virksomheder, som leder med lys og lygte efter kvalificeret arbejdskraft. Han har ambitioner om at sende 100 flere nyuddannede ud i samfundet om året.

Denne artiklel er opdateret kl. 13.09 efter henvendelse fra IT-Universitet om fejl i ITWatch's oprindelige artikel, der er kilde til denne Computerworld-artikel, og som vi citerede i dag kl 10.02. Computerworld beklager.

Den nye rektor på IT-Universitetet i København, Martin Zachariasen, vil skrue op for produktionen og satser at uddanne 100 flere kandidater om året, skriver ITWatch.

Martin Zachariasen, der afløste Mads Tofte på posten 1. januar, siger også, at universitetet vil søge at uddanne flere it-specialister med ph.d.-baggrund, for dem er der i stigende grad behov for - også i små virksomheder.

"Problemet er, at det er de samme mennesker, som vi skal ansætte til at være forskere og undervisere hos os. Så der opstår en ret stor konkurrence om de her talenter, som er spydspidsen af forskningstalenter i Danmark," siger Martin Zachariasen til ITWatch.

Han skal nu på jagt efter finansiering til at uddanne flere ph.d.’er, og han håber, at it-virksomhederne vil hjælpe med til det.

Han peger dog på, at den danske it-branche primært består af små- og mellemstore virksomheder, som ikke har samme økonomiske muskler som eksempelvis danske medicinalvirksomheder, der bidrager med store millionbeløb til danske universiteter.

Martin Zachariasen vil ikke afvise, at store internationale it-virksomheder kunne tænke sig at deltage i finansieringen.

I det hele taget vil den nye rektor gerne øge samarbejdet med virksomheder og organisationer, siger han til ITWatch.

Martin Zachariasen peger på, at der skal findes nogen nye modeller for samarbejdet, som afspejler den virkelighed, at mindre danske it-virksomheder hverken kan afsætte millioner til et samarbejde med universitetet, eller har en treårig horisont for sådan en satsning.

Læs også: Mads Tofte stopper som rektor på IT-Universitet: Nu er afløseren fundet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere