Artikel top billede

Streamingtjenesten Tidal mistænkes for at snyde med lyttertal

De norske myndigheder har indledt en efterforskning mod streamingtjenesten Tidal for ikke at oplyse de rigtige streaming-tal.

Streamingtjenesten Tidal har muligvis sjusket med antallet af afspilninger af forskellige musikere.

De Norske myndigheder har i hvert fald indledt en efterforskning mod den norsk-baserede streamingtjeneste.

Læs også: Netflix ruster op i krigen mod billig streaming: Ni ud af ti vpn-løsninger blokeres

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Efterforskningen begyndte efter, at den norske avis Dagens Næringsliv, tilsyneladende kunne bevise, at streamingtjenesten angiveligt skulle have fået det til at se ud som om bestemte numre var afspillet flere gange end de i virkeligheden var.

Det har altså fået Økokrim, der er Norsk politis afdeling for økonomisk kriminalitet, til at gå ind i sagen.

Nogle af de kunstere der skulle have fået pumpet afspilningstallene ekstra højt op er megastjernerne Beyonce og Jay-Z. Det amerikanske kendispar er desuden medejer af Tidal.

“Tidal er ikke mistænkt i efterforskningen. Vi er forsat i dialog med Økokrim. Helt fra begyndelsen har DN (Dagens Næringsliv, red.) sikkert dokumenter, som de ikke har delt med os trods gentagende forespørgsel,” lyder det ifølge erhvervsavisen fra Tidal.

Læs også:

Apple og Samsung i overraskende streaming-samarbejde rejser spørgsmål: Er Apple ved at sadle om?

TV2 vil skrue op for brugen af algoritmer og ny teknologi: Gør sig klar til streaming-krig med Netflix og HBO




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere