Artikel top billede

Danske banker og pensionsselskaber: Cyberangreb er vores største frygt lige nu

Finanssektorens største frygt er cyberangreb, som er den langt største risikokilde for sektoren - og langt større end alle de ‘klassiske’ risici.

Cyberangreb udgør den uden sammenligning største risiko for banker og andre finansielle virksomheder lige nu.

Sådan lyder konklusionen i en ny rundspørge, som Finanstilsynet har foretaget hos en række af de risikoansvarlige chefer i finansielle danske virksomheder, der tæller både forsikrings-, pensions og bank-selskaber.

Hele 85 procent af de risikoansvarlige peger på, at de betrager risikoen for cyberangreb som en af de fem største risici.

Samtidig vurderer de, at cyberangreb er den mest ‘udfordrende’ risiko for virksomhederne at tackle.

“Flere respondenter nævner specifikt angreb på den finansielle infrastruktur, som for eksempel betalings- og afviklingssystemer og større finansielle institutioner, som risici," lyder det fra Finanstilsynet i rapporten, som du finder her.

Ifølge Finanstilsynet peger enkelte af de risikoansvarlige på, at der i selskabet er 'begrænsede ressourcer og fokus' på cybersikkerhed, hvilket øger risikoen.

Andre nævner, at de frygter tyveri af data.

"Udover direkte tab og skader forbundet med cyberangreb udviser respondenterne bekymring for et medfølgende tab af tillid til det finansielle system,” lyder det fra Finanstilsynet.

Længere nede på listen finder vi en række af de for banksektorens mere klassiske risici som prisfalld, renteændringer, udviklingen på ejendomsmarkedet og lignende.

Men udviklingen på disse områder vurderes altså til at være langt mindre farlig end netop risikoen for cyberangreb.

Danmarks Nationalbank undersøgte for et år siden it-sikkerhedsniveauet i 15 store pengeinstitutter herhjemme.

Her var konklusionen, at der især var tre udfordringer med it-sikkerheden.

Det kan du læse mere om her: 15 banker er undersøgt: Vi har tre udfordringer med it-sikkerheden i de danske banker




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere