Artikel top billede

Ib Kunøe på vej med overskud på næsten en milliard kroner

Det kommende regnskab i Ib Kunøes selskab Consolidated Holding vil vise et overskud på 913 millioner kroner.

Ib Kunøes holdingselskab Consolidated Holdings er på vej med et årsregnskab for regnskabsåret 2017, der vil vise et overskud på 913 millioner kroner efter skat, fortæller han til ITWatch..

Han siger til mediet, at det er, hvad man ‘på jysk kalder ikke så ringe endda.’

Consolidated Holdings landede i 2016 et overskud på 576 millioner kroner, mens det i 2015 fik et overskud på ‘blot’ 176 millioner kroner.

Hovedaktiverne i Consolidated Holdings er store ejerandele i Columbus, som selskabet ejer 48,66 procent af, samt i Atea, som Consolidated Holdings’ datterselskab Systemintegration ejer omkring 25 procent af.

Læs også: Sådan har Ib Kunøe opbygget sit enorme imperium.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere