Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Undervisningsministeriet går på jagt efter 45 skoler til forsøg med nyt it-fag

Undervisningsministeriet indleder jagten på skoler, der over tre år vil være med til at udvikle det nye it-fag, som har fået navnet teknologi-forståelse. I alt er der brug for 45 skoler.

Undervisningministeriet går på jagt efter omkring 45 skoler i hele Danmark, som ministeriet har brug for i arbejdet med at udvikle folkeskolens kommende it-fag, teknologiforståelse.

Det sker, efter undervisningsminister Merete Riisager (LA) i januar til Computerworld fortalte om sine planer om at udvikle det nye fag.

Det kan du læse mere om her: Regeringen vil gøre it-undervisning obligatorisk i folkeskolen: "Planen er, at alle danske børn skal lære at kode," siger undervisningsministeren

Den overordnede vision er at “alle danske børn skal lære at kode og forstå grund-præmisserne for moderne teknologi,” fortalte ministeren dengang til os.

Stort arbejde

Det er et stort arbejde med mange interessenter at udvikle et nyt skolefag.

I første omgang skal der derfor i samarbejde med de omkring 45 skoler afprøves forskellige modeller, høstes erfaringer og evalueres, inden der træffes en endelig beslutning om, hvordan it-undervisningen skal tilrettelægges i indskolingen, mellemtrinet og i udskolingen.

Ifølge ministeriet får de 45 skoler, som ministeriet håber vil melde sig, mulighed for at deltage i forsøget, som skal løbe frem mod 2021.

“Forsøget med teknologiforståelse er en pionérindsats, og de deltagende skoler får gennem forsøget en unik mulighed for at være med til at lægge grunden til folkeskolens fremtidige arbejde med teknologiforståelse,” lyder det fra ministeriet.

Ministeriet påpeger, at skolerne ikke på forhånd behøver at have nogen teknologiske forudsætninger for at deltage i forsøget, sålænge motivationen og opbakningen er tilstede.

Kommunerne kan melde deres skoler til forsøgsordningen fra torsdag 24. maj og frem til 24. august.

Undervisningsministeriet har siden i sommer medvirket i en forsøgsordning med deltagelse af 13 skoler, som har indført teknologiforståelse som et-årigt valgfag i overbygningen.

Den nye, udvidede forsøgsordning sigter mod at indlemme faget i eksisterende dag fra første klasse og op.

Det nye fag vil ændre hele måden, som folkeskolens lærere i dag underviser på, har vi tidligere fortalt. Det skyldes ikke mindst, at it-udviklingen går så hurtigt, at lærerne bliver nødt til at indtage en rolle som en slags facilatorer.

Det kan du læse mere om her: It som fag i folkeskolen vil ændre hele måden at undervise på

Læs også:

Regeringen vil gøre it-undervisning obligatorisk i folkeskolen: "Planen er, at alle danske børn skal lære at kode," siger undervisningsministeren




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis