Artikel top billede

Silkeborg Datas indtjening mere end halveret: Intern it-oprydning koster selskabet kassen

Store produktinvesteringer har kostet Silkeborg Data halvdelen af deres overskud, men selskabet håber på at kunne vende resultatet i 2019

Softwarehuset Silkeborg Data - med hovedkvarter i Aarhus - kan præsentere et regnskab for 2017 med et resultat, der er halveret i forhold til sidste år efter at være blevet opkøbt af it-koncernen EG i 2015.

Omsætningen er dykket fra 280 millioner kroner til 261 millioner, mens indtjeningen er faldet fra 67,3 millioner i 2016 til blot 31,3 millioner kroner i 2017.
Det svarer til et fald i omsætningen på 6,7 procent samt et fald i resultatet på hele 53,5 procent for selskabet, der beskæftiger omkring 150 medarbejdere.

Men det mener divisionsdirektør i Silkeborg Data, Johnny Iversen, er et tilfredsstillende resultat, fordi selskabet har måttet foretage nogle store produktinvesteringer i det forgangne år.

Det drejer sig blandt andet om investeringer i modernisering af selskabets it-platform, som blandt andet skal frigøres fra it-systemerne hos den tidligere ejer, Jyske Bank.

“De her investeringer er jo en bevidst beslutning. Kunderne har været glade for vores produkt, men man har ikke været god nok til også at fremtidssikre det på længere sigt, så de investeringer skulle tages, og det har vi så valgt at gøre i år og til næste år,” siger divisionsdirektør for Silkeborg Data, Johnny Iversen.

Læs mere: EG køber Silkeborg Data: Ruster sig til kamp om kommunale kunder

De store investeringer slutter dog ikke med dette regnskab for Silkeborg Data. Direktøren regner nemlig ikke med at kunne rette op på resultatet til næste år.

“Vi kommer til at fortsætte med at foretage store investeringer i vores produkter i det kommende år. Så regnskabet for 2018 kommer til at være på niveau med i år,” siger han.

Fremtiden ser lysere ud

Til gengæld ser Johnny Iversen lyst på fremtiden og håber på, at de nuværende investeringer kommer til at kunne betale sig på længere sigt.

“Regnskabet for 2019 bliver der, hvor vi kommer til at skulle høste frugterne af de investeringer, som vi har foretaget i 2017 og som vi kommer til at foretage i 2018. Jeg tror på, at vi går en god fremtid i møde. Vi får ryddet op i vores teknologi og vores applikation, så vi har en mere smidig forretning, der kan være med til at sikre os en større markedsandel,” forklarer han.

Læs mere: Efter voldsomt opkøbstogt: Nu vil EG tjene flere penge

It-koncernen EG's opkøb af Silkeborg Data er også en faktor der spiller ind, mener Johnny Iversen.

“Det har været positivt for os at kunne udnytte den muskelmasse EG har i forhold til at stå alene,” siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere