Artikel top billede

Nu kan du måske snart se House of Cards på det store lærred: Netflix har planer om at opkøbe biografer

En af verdens største streamingtjenester går med planer om at at opkøbe biografer. Det kan markere en helt ny vej for virksomheden, der også kæmper for anerkendelse for sine egenproducerede film og serier.

Hvad ville du sige til at se Frank Underwood og resten af holdet fra House of Cards på det store lærred i en biograf?

Det kan blive muligt i fremtiden, men i så tilfælde skal du flyve til enten Los Angeles eller New York. Streamingtjenesten Netflix går, i følge L.A Times, med planer om at begynde at opkøbe biografer i USA med henblik på at vise egenproduceret indhold.

Læs mere her: Danmark indtager top-plads i ny prisundersøgelse: Så meget dyrere er det at være dansk Netflix-kunde

Den amerikanske avis har talt med en række anonyme kilder med kendskab til planerne, og de bekræfter, at Netflix pønser på, at cementere sin position i underholdninsbranchen ved at opkøbe biografer.

Virksomheden, der har flere end 125 millioner brugere, har ad flere omgange slået store regnskabsmæssige huller i jorden, men det anses som investeringer, og virksomheden har fortsat planer om at pumpe enorme mængder kapital i produktion af endnu mere egenproduceret indhold for at lokke flere brugere til.

Læs mere om det her: Netflix' internationale erobringstogt giver kunder i butikken, men det sker for milliarder af lånte dollars

Hos L.A Times spekulerer man desuden i, at der også kan ligge et forfængelighedsmotiv bag planerne om biografopkøb. Netflix er nemlig blevet udelukket fra det fine selskab til prisuddelinger i blandt andet Cannes. Her vil man ikke vide noget af indhold fra Netflix, så længe det ikke er blevet vist i biograferne, men den begrundelse kan vise sig ikke, at være nok til at holde streaminggiganten stangen i fremtiden.

Læs mere her: Fem Netflix-dokumentarer om tech og it, du skal se, før det er for sent




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren