Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

DF vil flytte politiets it-center væk fra København og ud i landet

Dansk Folkeparti forstår ikke, hvorfor it-center under Rigspolitiet absolut skal være placeret i landets hovedstad.

Dansk Folkeparti vil placere Rigspolitiets Center for IT-relateret Kriminalitet (LCIK) uden for København, lyder det i Radio24syv.

"Jeg forstår ikke, hvorfor det skal ligge i København," siger ordfører Peter Kofod Poulsen Radio24syv.

Han uddyber, at der er et stort ønske bredt i Folketinget og fra Dansk Folkeparti selv om, at man flytter nogle af de statslige arbejdspladser ud fra København.

Det skal blandt andet være med til at sikre, at staten er repræsenteret andre steder. Peter Kofoed Poulsen kommer ikke nærmere ind på hvilken by, der skal være den heldige denne gang.

Centret skal beskæftige sig med sager om bedrageri og svindel på nettet. Det er planen, at centret også skal behandle andre former for it-kriminalitet.

Faglige kompetencer i København er ikke noget argument

Rigspolitiet oplyser i en mail til Radio24syv, at det er en faglig vurdering, der har ledt til, at man har placeret centeret i København, da man blandt andet kan trække på ressourcer og kompetencer fra Københavns Politi i forhold til økonomisk kriminalitet.

Hos Dansk Folkeparti og Peter Kofod Poulsen mener man dog ikke, at man har set et fagligt belæg for 'noget som helst'. Her holder man fast i, at arbejdspladser i staten skal spredes ud til hele landet, og at der skulle være massere af ekspertise i provinsen til sådanne områder.

Peter Kofoed Poulsen afviser at kræve udflytning af centeret.

Justitsminister Søren Pape Poulsen fra (K) har ikke villet kommentere sagen.

Operation Bedre ballance II

Digitaliseringsstyrelsen har været en af de styrelser, der allerede har måtte smage på regeringens store udflytningsplan – ’Bedre balance II’.

Det førte blandet andet til, at Digitaliseringsstyrelsen har skullet flytte 13 arbejdspladser fra København til Nykøbing Falster.

Også Statens IT har i alt skullet flytte 20 arbejdspladser. Her blev udfaldet Augustenborg på Als med 376 statslige kollegaer fra Natur- og Landbrugsstyrelsen, som allerede begyndte udflytningen tilbage i 2015.

Det kan du læse mere om her: Regeringen flytter 33 offentlige it-stillinger ud fra København: Skal til Falster og Als - her er planen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere