Artikel top billede

Advarsel: “Ideen om at bygge hegn rundt om data har spillet fallit”

Medarbejdere i moderne virksomheder bruger en kompleks sammensætning af enheder på mange forskellige netværk. Derfor skal virksomhederne tænke it-sikkerhed på en ny måde, lyder det fra toppen af it-verdenen.

CA World, Las Vegas: Den traditionelle perimeter er død, og virksomheder skal holde op med at tænke på it-sikkerhed som mure rundt om virksomheden.

Det konkluderede verdens største analysehus, Gartner, for nylig på sit symposium i Barcelona, og meldingen til erhvervslivet var ikke til at tage fejl af: Moderne it-sikkerhed handler om at sikre de rigtige medarbejderes adgang til de rigtige ting på de rigtige tidspunkter.

Mordecai Rosen er senior vice president og general manager for cybersikkerhed hos CA Technologies, og han er enig i udmeldingen fra Gartner.

Derudover er han også glad for den, fordi CA leverer lige præcis identitets- og adgangsstyring.

“Jeg er meget enig i den betragtning, og jeg er naturligvis også glad for, at Gartner siger det, for det er godt for min forretning. Moderne medarbejdere bruger i dag så mange forskellige enheder og applikationer, at det ikke giver mening at tale om en traditionel perimeter længere,” siger han, da Computerworld møder ham i Las Vegas.

Og han har muligvis ret.

Ifølge den seneste udgave af Verizons årlige “Data Breach Investigations Report” er stjålne brugeroplysninger blandt hackernes absolutte favoritværktøjer, når de skal have adgang til virksomhedernes data.

Og da en firewall ikke er meget bevendt, hvis hackerne har din adgangskode, giver det god mening at lægge energien i at sikre, at en bruger rent faktisk er den, vedkommende udgiver sig for at være.

“Jeg siger ikke, at identitetsstyring er svaret på det hele, for det er det ikke. Min pointe er bare, at ideen om at hegne tingene inde har spillet mere eller mindre fallit, og det skal virksomhederne vide, når de planlægger deres sikkerhed,” siger Mordecai Rosen.

Gartner vurderer, at 70 procent af alle softwareinteraktioner vil foregå på mobilenheder i 2020, og derfor ligger fremtidens sikkerhedsudfordring ifølge Rosen i at give den rigtige adgang.

"Her kommer machine learning og analytics også til at spille en stor rolle i forhold til opdage unormal brugeradfærd. Fremtidens identitetsstyring er lige så meget baseret på, hvad du gør, som hvem du er."

Computerworld var inviteret til CA World i Las Vegas af CA Technologies. Læs mere om Computerworld og presseture her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel
White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis