Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Tiltalte Atea-chefer aflyttet under efterforskning af Atea-bestikkelsessagen

Atea er centrum for en af Danmarkshistoriens største bestikkelsessager nogensinde, og i forbindelse med efterforskningen aflyttede politiet de tiltalte.

Inden den skæbnesvangre morgen d. 9 august 2015, hvor syv tidligere it-ansatte i Region Sjælland og Rigspolitiet samt tidligere ledere hos Atea blev anholdt, havde politiet aflyttet flere af deres telefoner.

Det kom frem under tirsdagens retsmøde, der satte bestikkelsessagen i gang.

Her er de syv mænd tiltalt for enten at have tilbudt eller modtaget bestikkelse samt underslæb af offentlige midler.

Alle nægter sig skyldige.

Det var i forbindelse med diskussionen om, hvorvidt anklageren skal starte med Forhold 34 og 35 - den dyre og meget omtalte rejse til Dubai - eller om forholdene skal tages kronologisk, at en af forsvarerne fortalte om en af anklagernes beviser.

I optagelserne bliver der blandt andet talt med “jævnt sprog,” forklarede en af forsvarerne.

Læs også: Tiltalte i Atea-sagen har forsøgt at fjerne dommer

Næste retsmøde

Det første retsmøde var generelt ret procesorienteret, hvor man ikke gik i gang med selve bevisførelsen mod de syv tiltalte.

Dog blev det 26 sider lange anklageskrift læst op, de tiltalte nægtede sig skyldige og navneforbuddet blev efter pressens ønske ophævet.

Dog var det med opsættende virkning, da den samlede forsvarsstab kærede dommen til landsretten, der nu skal tage stilling til navneforbuddet.

Det betyder, at navneforbuddet stadig gælder, indtil landsrettens konklusion.

Det næste retsmøde er den 26 oktober, hvor der vil være fokus på en kort og generel afhøring, og hvor anklager vil få klargjort, hvad konto 2840 er. Det er fra denne konto, at mange af rejserne og de dyre middage er betalt fra, og som er helt central for hele sagen.

Læs også: Live fra Retten i Glostrup: Det skete der tirsdag på første retssag i Atea-bestikkelsessagen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere