Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Danske it-chefer har talt: Medarbejderne er den største trussel mod sikkerheden

Danske it-ansvarlige vurderer medarbejdere som den største trussel mod virksomhedens it-sikkerhed.

Den største it-trussel mod danske virksomheder er hverken ransomware, phishing eller statsstøttede hackergrupper.

Det er virksomhedens egne medarbejdere.

I en ny undersøgelse som Voxmeter har lavet for Atea og IBM har 200 it-ansvarlige fra danske virksomheder med mere end 50 medarbejdere svaret på, hvad de ser som de største it-udfordringer

Og på sikkerhedsområdet er der ingen tvivl.

Hele 34 procent ser medarbejderne som den største trussel mod virksomhedens it-sikkerhed – til sammenligning har kun 20 og 24 procent svaret henholdsvis ”ramsomware” og ”hackere”.

En KMD-undersøgelse viste sidste år det samme mønster, og de fleste hackerangreb på virksomheder foregår da også via emails til medarbejdere, der blot skal klikke på en ondsindet fil, før skaden er sket.

I maj måned fortalte en kommunal it-chef i Computerworld om, hvordan hans kommune hver dag bombarderes af ransomware-angreb på email målrettet netop de almene medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: 
Dansk kommune oversvømmes af ransomware - men har fundet en simpel løsning på problemet

Et mere alvorligt eksempel var Se og Hør-sagen, hvor en Nets-ansat solgte fortrolige oplysninger om kendte danskere til tabloid-mediet Se og Hør.

Sikkerhed er blevet forretningskritisk

Undersøgelsens resultater afslører også, at sikkerhed er rykket højere op på it-dagsordenen.

74,5 procent af de adspurgte it-ansvarlige svarer, at it-sikkerhed i høj eller meget høj grad er afgørende for forretningen, og det måske ikke så overraskende i lyset af de angreb, der har ramt virksomheder over hele verden i de seneste år.

Udgifterne er til at tage og føle på, og blandt andet har Mærsk vurderet, at Petya-angrebet ender med at koste virksomheden omkring to milliarder kroner.

I det seneste eksempel er det amerikanske kreditbureau Equifax netop blevet genstand for historiens største gruppesøgsmål, og både virksomhedens CSO og CEO har forladt virksomheden.

Læs mere: 

Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Equifax leverer den værste håndtering af et hackerangreb nogensinde: Det kan danske virksomheder lære af skandalen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere