Artikel top billede

Nye tal for it-markedet: Her er der vækst i 2017 og 2018 - man skal være hurtig, hvis man vil med til 'festen'

Selvom it-markedet i Europa vokser, er væksten kun beskeden, lyder det i ny rapport.

I sidste uge kunne kunne vi her på Computerworld fortælle, at markedet for augmented og virtual reality står til at få en omsætningsvækst på hele 100 procent eller mere om året over de kommende fire år.

Læs mere her: To gyldne it-markeder er klar til vildt vækst-ræs: Nu kommer det store boom

Desværre er den form for vækst primært forbeholdt nye markeder, mens it-markedet generelt er præget af en noget mere moderat vækst.

Det gælder også it-markedet i Europa, konkluderer Forrester Research i en ny rapport.

“Vi forudser, at at væksten i indkøb af software, hardware og services hos europæiske virksomheder og myndigheder vil blive på 1,6 procent i 2017 og stige til 2,2 procent i 2018,” lyder det fra analysefirmaet.

Mens det ikke er en vækst, der er voldsomt prangende, så er der flere områder, hvor væksten vil være lidt højere.

Eksempelvis vurderer Forrester, at investeringerne i software vil stige med på 3,5 procent i 2018, og væksten i salg af computerudstyr, der kun er på en procent i år, vil stige til tre procent næste år.

Det er dog ikke noget, der kan kaldes en vækstfest, og ser man på eksempelvis markederne for kommunikationsudstyr, teleservices og oursourcing, forventer Forrester Research faktisk, at væksten vil være på blot en procent eller mindre.

Med andre ord skal man som it-leverandør være hurtig til at rykke, hvis man vil med til den beskedne 'vækst-fest' på det europæiske it-marked.

Cloud-væksten bremser vækst på andre områder

Forrester begrunder blandt andet vurderingen med, at den europæiske økonomi endnu er noget sløv, og at flere lande stadig mangler at sætte gang i strukturreformer, der kan hjælpe væksten på vej, mens Storbritannien har udfordringer som følge af Brexit.

Samtidig betyder den teknologiske udvikling, at nogle af de nye markeder, der er præget af høj vækst, tager noget af væksten fra de ældre markeder.

“Der er kommet damp på overgangen til cloud, men cloud-kannibaliseringen begrænser væksten for software, konsulentydelser og oursourcing-services,” skriver Forrester Research i rapporten. 

Læs også:

To gyldne it-markeder er klar til vildt vækst-ræs: Nu kommer det store boom




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren