Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Medie: Prisstigninger kan være i vente på it-forsikringer

Forøget risiko for yderligere it-angreb kan få priserne på it-forsikringerne til at stige. Kunderne strømmer dog til.

De store hackerangreb, som vi har set i den seneste tid, kommer i kølvandet på lanceringen af en række særlige it-forsikringer.

Flere forsikringsselskaber har nemlig lanceret de særlige it-forsikringer, og kunderne strømmer til for tiden, meddeler de til mediet IT Watch.

Flere forsikringsmæglere mener imidlertid, at de seneste store hackerangreb vil få forsikringsselskaberne til at tænke sig om en ekstra gang, når det gælder ideen med at udbyde de pågældende forsikringer, der kan dække ting som driftstab, recovery og beredskab.

"Det er klart, at selskaberne vil se på risikobilledet og dermed også på, hvad det skal koste, og hvor bred en dækning der skal være," siger forsikringsmægler Thomas Høy, FPR Forsikringsmæglere, til IT Watch.

Han mener, at øgede præmier vil føre til, at virksomhederne i langt større grad begynder at lægge penge til side, så de selv kan dække omkostningerne, hvis skaden skulle ske.

Læs også:

Kæmpe ransomware-angreb spreder sig over hele verden: Ransomwaren Petya udnytter Windows-hul

Det skal du gøre, hvis du bliver ramt af Petya-ransomwaren




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere