Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD om nyt erstatningskrav fra utilfreds kunde: "Vi er kede af, at ophævelsen følges op af en stævning"

KMD modtog tirsdag nyt erstatningskrav på 85 millioner kroner fra en tidligere kunde. Her er selskabets umiddelbare reaktion.

KMD er ‘ked af' at have modtaget en stævning fra a-kassen FTF-a med krav om tilbagebetaling af 85 millioner kroner.

KMD modtog tirsdag kravet fra a-kassen.

Det kommer som efterspil på FTF-A's beslutning fra februar om at fyre KMD som leverandør af en selvbetjeningsløsning til a-kassens 140.000 medlemmer.

Det kan du læse mere om her: A-kasse med 140.000 medlemmer stævner KMD: Forlanger 85 millioner kroner i erstatning

KMD ønskede tirsdag umiddelbart efter modtagelsen af stævningen ikke at stille op til interview, men har siden sendt en mail til Computerworld på vegne af Mette Louise Kaagaard, der er executive vice president i KMD.

"Vi har netop modtaget sagen, som vi nu vil se nærmere på. Det har været kendt siden starten af året, at FTF-A har ophævet kontrakten om at udvikle et nyt a-kasse-system med KMD. Vi er kede af, at ophævelsen følges op af en stævning," lyder det fra direktøren.

Skiftede til Netcompany

Fyringen af KMD i februar kan du læse mere om her: Stor a-kasse fyrer KMD flere år inde i stort projekt: Skifter til Netcompany.

A-kassedirektør Michael Darmer siger, at a-kassen vil have 85 millioner kroner retur, fordi organisationen som primær udviklingspartner har lagt ‘rigtigt mange ressourcer' i projektet, der nåede at køre tre år, inden KMD blev sat på porten.

Mette Louise Kaagaard og KMD forholder sig i den udsendte mail ikke til beløbets størrelse.

I stedet peger selskabet på, at KMD ‘gennem mange år har været en stærk aktør inden for it-løsninger til a-kasseområdet.'

"Og det er fortsat vores ambition. Det viste vi senest med opkøbet af virksomheden Facilia sidste efterår. Vi har valgt at bygge videre på den it-platform til a-kasseområdet, som vi erhvervede med købet af Facilia. FTF-A har valgt ikke at overgå til den nye platform, og det accepterer vi selvfølgelig," lyder det i mailen.

Computerworld arbejder på at få KMD til at stille op til interview.

Læs også:

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

KMD vil sagsøge ATP efter fyring: ATP's indsats har været 'mangelfuld, forsinket og fejlbehæftet'




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer