TDC-salg sætter Telia i dansk kattepine

Svensk-finske Teliasonera får svært ved at leve op til sin strategi om at købe op i Danmark, efter selskabet foreløbig har meldt sig ud af kampen om TDC. Men brandudsalget af TDC-aktier kan lokke svenskerne på banen igen, vurderer analytiker.

Det svensk-finske teleselskab Teliasonera kan få svært ved at tjene penge på det danske marked.

Koncernchef Anders Igel vil meget gerne købe op i Danmark, men ville ikke betale for TDC, og det begrænser mulighederne betragteligt.

- Enten skal Telia købe Orange nu, eller også skal selskabet smutte hjem til Sverige, sådan som Anders Igel siger, mener teleanalytikeren John Strand, Strand Consult.

Ikke for enhver pris

Han henviser til, at Anders Igel for nylig sagde til en svensk avis, at selskabet ikke skulle være i Danmark for enhver pris.

- Anders Igel sidder og tænker: Hvad gør jeg nu? Det kan være, at Telia forventede at kunne feje TDC op til en billig pris, men nu bliver han måske tvunget til at samle det op i småbidder, siger John Strand.

Ifølge Teliasoneras kommunikationsdirektør, Michael Kongstad, er selskabet interesseret i at købe mobilkunder i Danmark. Og siden TDC består af meget andet end mobilforretningen, kigger Teliasonera også andre steder hen.

- Der er meget andet i TDC også, så TDC er ikke det første selskab, vi tænker på, siger han.

Ud over TDC er det dog efter alt at dømme kun Orange, som Telia har en realistisk mulighed for at få fat i.

Telenor har netop købt resten af Sonofon og vil næppe sælge, mens den nye ejer af Debitel, investeringsselskabet Permira, har afvist at skille sig af med det danske selskab i en isoleret handel.

Skal eller skal ikke
Oranges danske ledelse vil heller ikke kendes ved, at selskabet skal sælges, men flere analytikere peger på, at de franske ejere ikke ser sådan på det, blandt andet på grund af de store tab.

Michael Kongstad afviser at svare på, om Telia forhandler med Orange om at købe den danske afdeling.

- Men der er andre muligheder i Danmark, siger han.

Aktieanalytiker Rune Møller fra Jyske Bank tager det dog ikke for givet, at Telia er ude af spillet om TDC.

Han mener, at SBC's brandudsalg af aktier kan gøre det attraktivt for det svensk-finske selskab at komme med et bud.

- Tidligere skulle Telia give en overpris for TDC's aktier i forhold til børskursen og var tvunget til at byde på alle aktierne, forklarer han og nævner, at den regning kunne have løbet op i nærheden af 100 milliarder kroner.

Nu sælger SBC knap en tredjedel TDC-aktierne, og ved at købe dem slipper Telia for at skulle overtage hele selskabet.

- Det betyder, at Telia kan blive den største aktionær i TDC for omkring 13 til 14 milliarder kroner. Telia kan få bestyrelsesposter, etablere samarbejde og sørge for, at andre ikke opkøber TDC, forklarer Rune Møller.

Han påpeger, at Telia allerede har brugt omkring 10 milliarder kroner på at komme ind på det danske telemarked.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel