Artikel top billede

Huawei udfordrer trængt bærbarmarked med ny ultratynd bærbar

Huawei er mest kendt for sine smartphones og netværk, men går det kinesiske selskab også fuldt ind på markedet for bærbare computere

Huawei er på relativt få år blevet en af verdens største mobilproducenter og er samtidig en af verdens største leverandører af infrastruktur til telebranchen.

Men nu går selskabet også ind på markedet for bærbare computere. Et marked som nogle måske vil mene allerede er mættet, og hvor salget kun går i en nedadgående retning.

Det kan du læse mere om her: Vild uenighed om pc-salget: Er salget i vækst eller (stadig) på vej ned med høj fart?

Huawei præsenterede tirsdag tre nye bærbare computere, hvoraf Matebook X kommer til Danmark.

Matebook X er en smal bærbar computer med en 13 tommer stor skærm (2.160 x 1.440 pixels) med ultratynde kanter omkring skærmen og en lige så tynd profil.

Matebook X minder i høj grad om en Macbook 12 fra Apple, men vejer kun et kilo og har stadig en ægte i5-7200U eller i7-7500U-processor i sig.

Computeren har dog ingen aktiv blæser til at købe processoren.

I stedet benyttes der af et materiale og en metode, som førhen er benyttet i flyindustrien for at undgå overophedning.  

Det er en computer rettet mod det segment, der også overvejer en Macbook, Dell XPS 13 eller HP Spectre 13.

Computeren kommer ligeledes med et 41W batteri, der ifølge Huawei kan holde til 10 timers oppetid.

Ny på markedet

Huawei forsøgte sig allerede sidste år med markedet for Windows 10-maskiner med sin første Matebook

Det var en Windows 10-tablet med et tilhørende tastatur-cover, hvor Matebook X er en mere traditionel bærbar computer uden tablet-funktion. 

Prisen for MateBook X med en i5/8GB RAM/256GB SSD er 10.690 kroner i enten Space Gray eller Rose Gold-farver. 

Vil du have en i7-model med 8GB RAM/512 GB SSD koster den 12.690 kroner. MateBook X forventes at komme i handlen fra august. 

Også andre pc-producenter har lanceret nyt i disse dage. HP opdaterede sine Elite- og Spectre-maskiner, og Microsoft lancerede for en lille måned siden sin Surface Laptop-bærbar og i denne uge sin nyeste Surface Pro-tablet. 

Læs også: Her er Microsofts nye Surface Pro: Microsoft lover vild batteritid

HP lancerer nye [b]Surface- og Macbook-alternativer med frisk hardware

Prøvekørt: Microsofts Surface Laptop er præcis lige så lækker som den ser ud
[/b]




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere