Artikel top billede

Microsoft godt i gang med "Redstone 3"-udvikling: Ny funktion samler alle dine kommunikations-apps i én fane

Microsoft tester allerede offentligt den næste store "Redstone 3"-opdatering, der vil udkomme til Windows 10 til september

Kun en måned efter årets første store Windows 10-lancering, tester Microsoft allerede nye funktioner til selskabets evigtforandrende styresystem.

En af funktionerne er "My People"-tilføjelsen. 

Nogen er måske allerede er bekendte med funktionen, som var planlagt til at udkomme i forbindelse med Creators Update tilbage i marts, men blev skubbet af uvisse årsager.

Nu forsøger Microsoft igen, og har implementeret My People i Redstone 3-opdateringen. My People er en samlingsfunktion til de personer, du kommunikerer allermest med, og som du derfor bør have lige ved hånden.

My People fungerer som elementer i din taskbar i bunden af skærmen. Her kan du tilføje venner - tre indtil videre - ved siden af dine andre apps som Skype, Chrome eller OneDrive. 

Trykker du på en af dine venners billeder, får du en oversigt over oplysninger på personen samt mulighed for at skrive direkte til personen. Som udgangspunkt benytter My People Skype. Du får også vist andre apps såsom OneDrive og mails, så du let kan få vist fælles mapper eller alle modtagne og sendte mails til personen.

Tanken er, at du hurtigt kan tilføje dine nærmeste kollegaer, samarbejdspartnere, børn eller venner, til procesbaren og hurtigt sende dem information eller beskeder. 

Forbedret mail-klient

I den seneste beta-version af Windows 10, Build 16184, har Microsoft opdateret den indbyggede mailklient. Nu kan du blandt andet bedre sortere dine mails i en fokuseret fane, hvis du benytter Gmail.

Ligeledes får mailklienten også mulighed for at følge og visualisere pakkeovervågning og rejsereservationer ligesom i Gmails egen app.

Det er funktioner, som allerede har fungeret for folk med outlook.com eller en Office 365-mailadresse, men nu også til Gmail-folket.

Funktionen bliver testet i det nuværende build, men forventes at udkomme før september.

Microsoft afholder sin årlige udviklerkonference, Build, i næste uge, og vi forventer at høre mere om "Redstone 3"-opdateringen der.

Du kan læse mere om det seneste build fra Microsoft her. 

Læs også: Nyt Windows 10-design på vej?: Lækket billede af ny startmenu åbenbarer "Projekt Neon"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2025 - Aarhus: Compliance, cloud og AI-governance

Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, sikkerhed og compliance, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu? Det kan du her høre mere om og blive inspireret af på denne konference, hvor du også får lejlighed til at drøfte dette med ligesindede.

27. marts 2025 | Læs mere


SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Er I klar til næste hændelse?

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere