Artikel top billede

Anklaget i bestikkelsessag: "Jeg havde det dårligt med at have modtaget en iPad"

Den første sag mod offentligt ansatte i den store bestikkelsessag, hvor Atea er indblandet, ruller i dag.

Den første sag i den såkaldte bestikkelsessag kører i disse dage i retten i Glostrup. 

Her er det i første omgang sagen om tre offentligt ansatte, der anklages for at have modtaget bestikkelse i form af smartphones, routere og iPads.

Alle tre nægter sig skyldige i at have modtaget bestikkelse, men erkender alle at have modtaget smartphones og iPads, som de enten ikke har betalt for eller har købt med stor rabat. Alle enhederne kom fra it-giganten Atea. 

En af de tiltalte, der i sin tid var ansat hos DSB, havde spurgt ind til et muligt tilbud på en iPad til sin kone hos sin kontaktperson hos Atea. Efterfølgende får anklagede en iPad, men ingen faktura. 

"Jeg spurgte gentagne gange om en faktura, men den kom aldrig, og der blev aldrig spurgt efter betaling. Det brød jeg mig ikke om," forklarede den tiltalte, der dengang var ansat hos DSB. 

"Jeg havde det dårligt med at have modtaget en iPad uden at have betalt for den."

"Først da jeg ikke længere arbejdede hos DSB, tog jeg iPad'en i brug, men jeg fik aldrig en faktura på den," siger tilføjer han. 

Den tiltalte modtog også en iPhone 4 og en Samsung Galaxy X Cover uden at have betalt for den. Samsung-telefonen var for at teste modellen til brug hos DSB, men Atea bad aldrig om at få den tilbage igen.

Tilbud og bryllupsgaver

I forbindelse med retssagen kom det frem, at det var almindeligt at kontakte leverandører for et godt tilbud til privat brug hos både DSB og Københavns kommune.

"Det var almindelig praksis, at man gik til leverandørerne for at købe til privat brug for at få et godt tilbud. Det gjorde mange," forklarede den tiltalte fra DSB. 

Den tiltalte havde selv opsøgt et tilbud på en anden iPad 2, som han fik til 1.250 kroner. En pris langt under den vejledende pris for en iPad. 

Det samme gjorde en af de andre tiltalte fra Københavns kommune. Han købte igennem Atea en iPad og en iPhone som en forsinket bryllupsgave til sin kone, hvor han ender med at betale en samlet pris på 2.000 kroner.

Den reelle pris for en ipad og en iPhone lå dengang på omkring 12.000 kroner ifølge anklageren. 

I alt er seks tiltalt i sagen, hvoraf de sidste tre tiltalte først skal møde i retten i den 6. december.  

Der forventes ikke at blive afsagt dom i morgen, hvor flere vidner skal vidne mod de tre tiltalte.

Du kan læse hele vores livedækning af den første retssag her: Dagens liveblog: Sådan forløb bestikkelsessagen i retten

Læs også: Overblik: It-bestikkelsessag i ny drejning - Atea spiller central rolle




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere