Artikel top billede

Ups! 40 svindlere anholdt efter at have inficeret egne maskiner med malware

Malware-koden var tiltænkt ofrene, men blev ved en fejl installeret på svindlernes egen maskine. Det gjorde efterforskningen uhyre nem.

Et netværk af svindlere er blevet overvåget i månedsvis, og folkne bag er nu anholdt, efter de kom til at installere den malware, der var tiltænkt ofrene, på deres egen maskine.

Et nigeriansk netværk af svindlere er således blevet afsløret efter, at de har savet den digitale gren over, som de selv sidder på.

Det lykkedes nemlig for dem at inficere deres egne maskiner med deres egen skadelige kode, således at efterforskerne i månedsvis kunne følge med i, hvad svindlerne gik og lavede rundt omkring på nettet.

Det skriver Darkreading.com

En af efterforskerne, med navnet James Bettke, fortæller om sagen til Darkreading, og han beretter at sikkerhedsfolkene ved et tilfælde faldt over en keylogger, der loggede sig ind på en ukrypteret webserver.

"Svindlerne havde inficeret deres egen maskine med den malware, de benyttede. Det kan være ved en fejl, eller fordi de har ønsket at teste programmet," fortæller han.

Da indholdet på serveren ikke var krypteret, fik sikkerhedsfolkene blandt andet adgang til skærmbilleder, logfiler over tastetryk og kopier af regneark med opgørelser fra svindlerne.

Spiste egen medicin

Ved hjælp at keyloggeren på svindlerens maskine kunne sikkerhedsfolkene stille og rolig læne sig tilbage og følge med i alt hvad, der skete, hvilke de gjorde gennem flere måneder.

"Vi så, hvem han kontaktede, hans beskeder, hvilke værktøjer han brugte, hvem hans ofre var og hvor mange penge, der blev overført til ham. Faktisk alt hvad han foretog sig."

Det blev blandt andet afsløret, at netværket bestod af mere end 40 personer, der var "ansat" af bagmanden.

Ifølge sikkerhedsfirmaet SecureWorks har gruppen snydt sine ofre for 25 millioner kroner i år.

Sagen efterforskes nu af myndighederne i Nigeria.

Læs også:
Svarer igen på bølge af ransomware-angreb: Ny webportal hjælper med dekrypteringen

Stortest af 10 antivirusprogrammer til Mac: Her er det overraskende resultat




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren