Schultz opsluger Dansk Internet Selskab

Schultz Grafisk tager content management-leverandøren Dansk Internet Selskab under sine egne vinger, fire år efter den første investering i selskabet blev foretaget. Nu handler det om at få synergier med Schultz Grafisks egen software til publicering, siger direktøren.

Et af Danmarks ældste selskaber inden for systemer til web-publicering, Dansk Internet Selskab, bliver nu lagt sammen med sin ejer, Schultz Grafisk.

Schultz, som også driver forlagsvirksomhed med lovinformation, købte halvdelen af content management-selskabet allerede i 2000 og de sidste aktier for knap et år siden.

Ifølge direktøren for Schultz Grafik, Michael Kanstrup, var den oprindelige plan at oprette en hel portefølje af selvstændige virksomheder. I dag koncentrerer Schultz-gruppen sig imidlertid om at høste synergierne mellem de forskellige forretningsområder, og det er årsagen til sammenlægningen.

Flytter til Albertslund

Dansk Internet Selskab bliver hjørnestenen i en ny enhed, Schultz IT, som CMS-selskabets stifter, Jakob Sand, skal stå i spidsen for.

Enheden får fra starten 27 medarbejdere, hvoraf de 22 kommer fra Dansk Internet Selskab. De vinker farvel til adressen med udsigt over søerne i København og flytter til en mere anonym adresse i vestegns-forstaden Albertslund.

For blot et par år siden var der 50 ansatte i Dansk Internet Selskab.

- Dansk Internet Selskab har i 2003 reduceret antallet af medarbejdere som så mange andre i denne her branche, konstaterer Michael Kanstrup.

Han pointerer, at Schultz har fortsat med at investere i Dansk Internet Selskab, der så sent som i januar blev tilført 8,5 millioner kroner.

Fokus på offentlige kunder

Både Schultz Grafisk har Dansk Internet Selskab har fokus på offentlige kunder. Dansk Internet Selskabs CMS- og dokumenthåndteringssystem Intrasuite er særligt målrettet på det offentlige, og Schultz Grafisk håndterer publikationer for blandt andet alle ministerier.

Schultz Grafisk udvikler skræddersyede systemer, der kan trække information ud af en database og publicere dem, hvad enten det sker på selskabets eget trykkeri eller på web. Det er omtrent samme forretningsområde som det langt større århusianske Stibo.

- Stibo har de helt store, internationale virksomheder som kunder. Vi går efter små og mellemstore danske kunder, forklarer Michael Kanstrup, som stadig henter hovedparten af omsætningen på trykkeri og prepress.

Han mener, at Schultz Grafisk og Dansk Internet Selskab supplerer hinanden godt.

- Dansk Internet Selskab har udviklet et standardsystem, og de data, som brugerne lægger i det, kan ikke umiddelbart trykkes. Vi hjælper kunderne, så de kan trykke eller publicere informationerne, der ligger i deres systemer, forklarer han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere