Artikel top billede

Intel på vej med superhurtig SSD-teknologi - kan ventes i MacBook-computere

Intel barsler med lynhurtig SSD-teknologi, som inden længe kan finde vej til de første Mac-computere.

Intel er på vej med en ny lynhurtig SSD-teknologi, som blandt andet bliver bygget til at kunne passe ind i kommende MacBook-computere.

Selskabet kalder teknologien for Optane, der er baseret på Intel og Microns ny 3D Xpoint-teknologi, som er kombatibel med den hurtige storage-protokol NVMe, der anvendes til storage i en række MacBook-computere fra Apple.

Der findes også Windows-computere med NVMe, men langt de fleste Windows-pc'er anvender det ældre og meget langsommere SATA til storage.

Ifølge Intel og Micron kan data på 3D Xpoint lagres 10 gange tættere og 1.000 gange hurtigere end i almindelig flash-hukommelse (DRAM).

Apple har tidligere været fokuseret på at være blandt de første computer-producenter til at optage de nyeste laptop-teknologier - eksempelvis Thunderbolt samt forskellige af Intels nyeste processor-teknologier.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau vil Intel først og fremmest satse på at indbygge Optane-teknologierne i SSD'er og derfra gå videre til desktop-computere og mobile produkter.

Ligeledes ventes Intel at lancere Optane-basaerede DIMM-systemer, der kan kobles direkte ind i memory-porte på computere. DIMM står for Dual Inline Memory Module.

I første omgang bliver Optane-produkterne baseret på Intels egen Skylake-arkitektur.

Dog vil kommende DIMM-produkter også blive kompatible med DDR3 og DDR4, som anvendes i de fleste pc'er i dag.

Du kan læse mere om Optane her: Intel på vej med fem gange hurtigere SSD-drev - vil være klar allerede i 2016

Intel fortalte første gang om Optane på IDF-udviklerkonferencen i august 2015 i San Francisco hvor Computerworld var med:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer