Nødhjælps-telefoni gav rekordoverskud

2003 blev det bedste år nogensinde for Danimex i Sønderborg, der leverer kommunikationsudstyr til katastrofe- og krigszoner verden over. Når våbenhvilen kommer, står sønderjyderne i en god position til at levere nye kommunikationssystemer.

Uro i verden giver travlhed hos Danimex i Sønderborg, der sælger udstyr til satellitkommunikation til blandt andet nødhjælpsorganisationer i verdens brændpunkter.

Og dømmer man efter bundlinjeresultatet, som blev virksomhedens bedste nogensinde, var 2003 et nedslående år for alverdens pacifister.

Danimex tjente 8,2 millioner kroner på en omsætning på 186 millioner kroner, mens man blot lige nåede op i sorte tal med 24.000 kroner i overskud året før på en omsætning på 161 millioner kroner.

- Det går os godt, især i Mellemøsten, siger direktør Jytte Kaufmann, som dog ikke er meget for at sætte specifikke nåle på landkortet, når det gælder virksomhedens indsatsområder.

Danimex Communication ApS Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning186,6161,3
Resultat af primær drift (EBIT)15,55,8
Resultat før skat 11,50,4
Resultat8,20,02
Egenkapital420420
Antal ansatte2421
Danimex kan udnytte position, som opnås ved at være en af de eneste aktører inden for telekommunikation, når det virkelig går hedt til i en krigszone, den dag, der bliver våbenhvile.

- Så går vi over i systemsalg i stedet, fortæller Jytte Kaufmann.

Hun nævner blandt andet mobilteknologien Tetra og VSAT-teknologien til at sende data med høje båndbredder via satellit.

Sidste år intensiverede Danimex eksempelvis sin salgsindsats i Congo, og også det har været med til at skabe det gode resultat.

Ifølge Jytte Kaufmann Thomsen er de gode takter for selskabet fortsat i 2004.

- Vi flytter os efter urolighederne, og vi er hele tiden på vej nye steder hen, siger hun.

Danimex havde 24 ansatte i 2003 mod 21 i 2002.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel
White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis