Hitman topper i USA

Den tredje udgave af det danske lejemorderspil Hitman topper de amerikanske salgslister, godt en uge efter det er kommet i handlen. Spillet blev udsendt i Europa fredag og følges over hele verden af en markedsføringskampagne på 66 millioner kroner.

Det tredje spil i Hitman-serien er braget ind som både det mest udlejede og det mest solgte spil til forhandlerne i USA.

Sådan lyder de første meldinger fra spilforlaget Eidos' britiske marketingchef, Ric Williams.

Eidos købte i marts danske IO Interactive, som udvikler Hitman-spillene, for en kvart milliard kroner.

Rick Williams var i København fredag for at præsentere Hitman Contracts, som den seneste version hedder. Den er udkommet til pc, Playstation 2 og Xbox.

- Spillet røget direkte ind som nummer et til både Playstation 2 og Xbox. Nu er presset på os,for at det skal holde den placering, siger han.

Store forventninger

Ud fra de foreløbige salgstal vurderer Eidos, at Hitman Contracts har potentiale til at sælge det dobbelte antal af forgængeren Hitman 2, som til dato blevet langet over disken flere end 3,1 millioner gange.

Hitman Contracts er forudbestilt i to millioner eksemplarer, og også IO Interactives direktør, Janos Flösser, har store forhåbninger.

- Jeg har selvfølgelig forventninger om, at spillet sælger væsentligt bedre end forgængeren. Det har potentiale til at gå hele vejen, siger han.

Hitman Contracts har taget over halvandet år at udvikle, og da udviklingsarbejdet var på sit højeste, var 90 personer tilknyttet projektet.

Blodig lejemorder

Hitman Contracts forsøger at skabe en lidt anderledes udgave af Hitman, der er mere dyster og blodig end de to forgængere. Spillet dykker tilbage i hovedpersonen Agent 47's fortid, hvor spilleren i 12 missioner skal føre den skaldede og tatoverede lejemorder gennem opgaver over hele verden.

Selve spillet er bygget på en stærk modificeret grafikmotor fra IO Interactives seneste spil, Freedom Fighters, der har solgt omkring en million eksemplarer.

Computerworld Online har tidligere beskrevet, hvordan Eidos vil bruge 33 millioner kroner på at markedsføre spillet, men det er kun i Europa. Samlet set vil Hitman Contracts på verdensplan blive fulgt af en markedsføringskampagne på mere end 66 millioner kroner.

Nyt koncept undervejs

Websitet Game Rankings samler spilanmeldelser fra hele verden, og her er Hitman Contracts blandt de bedst scorende med en gennemsnitlig karakter på fire ud af fem.

Det er dog en smule dårligere end forgængeren, og den næste måned eller to kommer til at give et godt billede, om det kan lykkes det tredje spil i serien at blive en lige så stor kommerciel succes.

Selv om spillet nu er udgivet, hviler IO Interactive ikke på laurbærrene. Selskabet er allerede i gang med at udvikle det fjerde spil i serien, ligesom der sideløbende arbejdes på et helt nyt spil.

- Vi er i gang med at designe en prototype af spillet, og det er noget af det mest spændende, der er sket siden Hitman, siger Janos Flösser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere