Artikel top billede

Vilde it-rabatter hos Dustin: Kunderne kunne spare op til 93 procent - men det var en fejl

It-forhandleren Dustin gav den gas med onlineudsalg i weekenden og havde rabatter på helt op til 93 procent. Men der var tilsyneladende tale om en fejl.

"Gå ikke glip af weekendens supertilbud."

Sådan har dustin.dk i løbet af weekenden markedsført sit "Weekend Rush", hvor der kan være store besparelser på it-produkter at hente for kunderne.

Det ser imidlertid ud til, at noget ikke har fungeret helt korrekt i Dustins it-systemer, for som flere kunder blandt andet bemærker på Dustins Facebook-side, på reddit.com og på hwt.dk har nogle af rabatterne været så gode, at det næsten må være en fejl.

"Hvad sker der for jeres priser, de er jo vanvittig billige? Nogle steder sparer man op til 93%" lyder det fra en potentiel kunde til Dustin på Facebook.

"Kan det være rigtigt med de her priser, og er I sikre på, I ikke har lavet en fejl?" skriver en anden dansker, der undrer sig.

"Jeg tror I muligvis har et par varer i skal have kigget på," skriver en tredje person på Facebook - hvortil Dustins kundeservice svarer:

"Tak for din henvendelse. Vi er opmærksomme på fejlen, og alle ordre placeret på produkterne, som er berørte af de meget høje rabatter vil så vidt muligt ikke blive ekspederet. Der arbejdes på højtryk på en løsning."

Læser gjorde (måske) et rigtig godt køb

Computerworld er også blevet kontaktet af en læser, der slog til i weekenden og købte stort ind hos Dustin:

Det resulterede i fire 64GB USB3 for 37 kroner stykket og to 2TB HDD for 124 kroner stykket.

Læseren har også modtaget en ordrebekræftelse på de yderst billige køb - men ved endnu ikke, om han rent faktisk også kan regne med at modtage varerne.

Noget kunne tyde på, at Dustin trækker i land igen med de opsigtsvækkende online-tilbud, for i Facebook-debatten skriver en Dustin-kunde nu:

"Alle ordrene er blevet annullerede. Nice one Dustin!"

Dustin hører til Danmarks største onlineforhandlere af it-udstyr til erhvervskunder og private.

Virksomheden havde i det seneste årsregnskab en omsætning på over en milliard kroner og et resultat efter skat på 42 millioner kroner.   

Læs Dustins svar her:

Efter vilde it-rabatter hos Dustin.dk: Nu annullerer Dustin kundernes køb




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere