Artikel top billede

Modelfoto.

Konkurstal for it-branchen: Krisen kradser stadig i it-firmaerne

Antallet af konkurser i it-firmaer er eksploderet i denne måned, og det går kun langsomt mod en genopretning af forholdene fra før krisen. Her er de nyeste tal.

Antallet af konkurser i it-firmaer er på vej op, og juni var en hård måned både for danske virksomheder generelt og for it som branche.

Det viser nye tal fra analysehuset Experian.

Samlet set måtte 319 virksomheder dreje nøglen om med konkurs i juni 2015. Det er 33 procent flere end i juni sidste år, hvor antallet i samme måned var 232.

Ser man alene på tallene for computerprogrammering, konsulentbistand vedrørende it og andre it-relaterede firmaer, så ser antallet af konkurser endnu mere alvorligt ud:

I Juni 2015 var der 14 konkurser indenfor de it-relaterede områder.

Til sammenligning var der i juni 2014 kun tre konkurser.

Så det er en forskel, der er til at tage og føle på.

2014 var bemærkelsesværdig

En måned er selvfølgelig ikke nok til at danne sig et overblik.

I det første halvår fra den 1. januar til og med juni har der været 63 it-konkurser.

Til sammenligning var der i samme periode i 2014 blot 41 konkurser.

"Det skal bemærkes, at tallene for første halvår 2014 var usædvanlig lave, så det giver naturligvis en større kontrast i forhold til i år," fortæller Mette Andersen, kommunikationsrådgiver i Experian.

"Det vi kan sige, om tallet for juni 2015 er at huset brænder, men vi ved ikke helt hvor meget, der er gået ild i. Tingene kan ændre sig i løbet af året, men ser vi på tallene for det første halvår, så er der en trend, der fortæller, at antallet af konkurser ikke er på vej ned indenfor it."

Genopretningen mod niveauet fra før krisen er således langt fra nået.

"Det går meget langsomt i forhold til genopretningen og faktisk langsommere end forventet," siger hun.

Antallet af konkurser for hele 2015 er at naturlige årsager ikke gjort op, men for de forgående perioder ser det således ud:

Juli 2014 til juni 2015: 135 it-konkurser.

Juli 2013 til juni 2014: 121 it-konkurser.

Helt tilbage til 2009

I juni 2015 var der, indenfor alle brancher, 319 konkurser.

Det har fået 12-månedersgennemsnittet til at stige til 367 konkurser.

"Vi skal tilbage til februar 2009 for at se et lavere 12-månedersgennemsnit. For tre år siden i juni 2012 var niveauet 457, mens det for syv år siden i juni 2008, var på 222," beretter Experian om sundheden i det samlede danske erhvervsliv.

Læs også:
Dansk CIO: Her er it-opgaverne under en konkurs

Danske it-folk idømt lange fængselsstraffe for momssvindel i million-klassen

Finn Helmer: "Jeg har penge til mad til engang i næste uge, men så er det også slut"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere