Artikel top billede

Open source-sårbarhed omsider lappet efter 20 år

En sårbarhed i en meget udbredt kompressions-teknologi er blevet rettet hele 20 år efter, at koden blev skrevet.

Efter 20 år er en sårbarhed i kompressions-algoritmen Lempel-Ziv-Oberhumer (LZO) omsider blevet lappet.

Det har taget så længe at få hullet lukket, fordi koden har flydt rundt i udvikler-miljøet, hvor den er blevet genbrugt igen og igen.

Det betyder, at sårbarheden i årevis har været særdeles udbredt i eksempelvis massevis af open source-libraries, Android-telefoner, Samsung-telefoner og en række andre enheder.

Den anvendes i eksempelvis det amerikanske rumfarts-agentur Nasas Mars-robot, OpenVPN, Mplayer2, FFmpeg og Linux-kernen, mens varianten LZ4 anvendes til kompression i Solaris' ZFS, Apaches Hadoop samt FreeBSD.

Kompressions-algoritme

LZO-algoritmen blev skrevet i 1994 af Markus Oberhumer. Det er en kompressions-algoritme, der sætter skub i hastigheden i en række funktioner.

Algoritmen er mest anvendt i applikationer til video-transmissioner eller lignende, hvor der er behov for at sende store billed-filer.

Sårbarheden er blevet opdaget af sikkerhedsmanden Don Bailey efter en manuel gennemgang af hele koden.

"På grund af den stigende popularit er LZO blevet omskrevet af masser af udvikler-firmaer med henblik på både lukkede og åbne systemer. Disse omskrivninger har imidlertid altid været baseret på Oberhumers open source-implementering. Det betyder, at de alle har arvet sårbarheden," skriver Don Baily i en blog-post.

Her skriver han også, at stort set det samme hul i koden er blevet overført til LZ4.

Ifølge Don Bailey gør sårbarheden, at koden er åben, når der afvikles en Literal Run.

"Ved at angribe denne funktionalitet kan en hacker få adgang til data, der kan udnyttes til at overtage kontrollen over applikationer. Det giver potentielt mulighed for at kompromitere systemet," lyder det fra Don Bailey.

Hackere kan eksempelvis få adgang via skannere og lignende.

Langt de fleste af de ramte open source-distributioner, der anvender LZO og LZ4 er opmærksom på sårbarheden og er i fuld gang med at implementere rettelser. Du kan læse om deres patches her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer