Artikel top billede

Efter Heartbleed: 300.000 servere er stadig pivåbne

Sikkerhedshullet i OpenSSL har været kendt i måneder, men det er kun halvdelen, der har fået lukket det.

Tidligere i år slog nyheden om et sikkerhedshul i OpenSSL ned som et lyn fra en klar himmel.

Læs mere: Advarsel efter blødende sikkerhedshul: Skift dit password til Gmail og Facebook

Det alvorlige sikkerhedshul blev døbt Heartbleed, og det ramte krypteringsbiblioteket i OpenSSL.

Sårbarheden er blevet betegnet som en af de værste i hele internettets historie, og selv om den har været kendt længe, er der stadig massevis af servere, der ikke er blevet patchet.

Problemet ligger således stadig og lurer latent på et hav af websider, skriver sikkerhedsforsker Robert David Graham på sin blog.

Han vurderer, at cirka 600.000 systemer blev ramt af problemet. En måned senere var halvdelen af dem blevet patchet.

Men siden er der ikke sket noget nævneværdigt, skriver han.

300.000 servere er ikke lappet

"I går, cirka to en halv måned efter Heartbleed, skannede vi igen og fandt 300.000 sårbare maskiner med en simpel skanning af port 443."

Så selv om de store it-giganter slog sig sammen og spyttede store mængder penge i kølvandet af opdagelsen, er hullet altså ikke tætnet.

Du er rimelig sikker

På trods af det enorme antal servere, der ikke er blevet opdateret, så kan du være rimelig sikker.

De populære servere har nemlig for længst lagt problemet bag sig, og det er primært mindre websider uden den store trafik, der har problemer med den gamle version af krypteringsbiblioteket.

David Graham forbeholder sig en vis skepsis over for den manglende opdatering, og skriver, at han vil skanne igen om seks måneder for at se, om tingene er blevet bedre.

Læs også:
Heartbleed-hackere har været forbi Danmark

Advarsel efter blødende sikkerhedshul: Skift dit password til Gmail og Facebook

Ny alarm: OpenSSL bløder igen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere