Artikel top billede

Atea varsler nye opkøb

Ib Kunøes it-gigant Atea er klar til igen at kaste sig ud i nye opkøb.

Storaktionæren i Atea, Ib Kunøe, er klar til at kaste sig ud i nye opkøb af både danske og udenlandske virksomheder.

Siden 2006 har Kunøe som Ateas bestyrelsesformand stået i spidsen for ikke mindre end 50 opkøb af virksomheder i Skandinavien og Baltikum. Ateas mange opkøb er en væsentligt del af forklaringen på, at koncernen i dag har en årlig omsætning på mere end 20 milliarder kroner.

De seneste par år har antallet af opkøb været lavt efter normal Atea-standard. Men ifølge Ib Kunøe er Ateas sult efter at købe op slet ikke stillet.

"Selvfølgelig skal vi da videre. Den der stille og rolige vækst. Det passer ikke til kulturen i Atea. Derfor kommer vi også til gå tilbage til vores aggressive stil. Vi skal bare være disciplinerede købere og købe op på de områder, hvor vi føler, vi har behov for ekspertise. Men vi skal fremover banen. Og det kommer vi. Det er helt sikkert," siger Atea-ejeren.

Ib Kunøe peger især på forhandlere af netværksløsninger, som et område, hvor han er interesseret i at styrke Atea.

"Vi er jo store i netværk, men vi skal da være større," siger Ib Kunøe uden dog at ville sætte navn eller adresse på mulige opkøbsemner.

Atea-ejerens udmelding falder i et stort interview med Computerworld, hvor han også fortæller om sin mere end 30 år lange erhvervskarriere, der har gjort ham til mangemilliardær.

Læs også:

It-milliardær: Jeg er ikke nogen steder, hvor jeg ikke har kontrol

Så enorme beløb har Ib Kunøe trukket ud af Atea




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere