Artikel top billede

Nye moms-regler på vej: Din Netflix kan blive dyrere

Nye momsregler kan komme til at betyde, at dit Netflix bliver dyrere.

Nye regler vil fra 1. januar 2015 med al sandsynlighed betyde, at blandt andet danskernes køb af streamingstjenester som Netflix vil blive dyrere.

Det vurderer advokat Ulla Brandt fra Dansk Erhverv.

Læs mere om de nye regler her: Tikkende bombe: Momshammer vil ramme it-firmaer.

Vurderer du, at de nye regler reelt vil betyde at danskerne skal betale mere for for eksempel Netflix - med hovedsæde i Luxenbourg - end de gør i dag?

"Jeg kan bekræfte, at de nye momsregler om, at privatkundens land bliver afgørende for stedet for momsbeskatning og dermed for, hvilken momssats der gælder ved levering af sådanne ydelser, vil betyde, at streamingtjenester som Netflix bliver momspligtige i Danmark med 25 procent moms pr. 1. januar 2015," svarer hun.

De nye regler rusker således op i, hvor der skal svares moms.

Førhen var det sådan, at det skete i sælgerens land, men med de nye regler bliver det altså i det land, hvor privatkunden befinder sig.

Millioner i merindtægt - i Danmark

I alt regner Skatteministeriet med merindtægter - efter ændret adfærd med videre i kølvandet på vedtagelsen - på cirka 75 millioner kroner om året.

Den tikkende bombe - lovforslaget - har netop været igennem en høringsfase og forventes om ikke så frygteligt længe at blive fremsat i Folketinget.

Danske it-virksomheder, der sælger produkter til borgere i andre land, skal med de nye regler naturligvis også svare moms i det land privatkunden befinder sig i.

Faktisk bliver der oprettet en it-platform i alle lande, hvor virksomheder skal indberette hvortil de har solgt varer til privatpersoner.

Dernæst afregner de forskellige landes skattetjenester internt imellem sig.

Computerworld har igennem længere tid forsøgt at få en kommentar fra Netflix til artiklen, men fortsat uden held.

Læs også:

Endelig på Netflix - men konsekvenserne kan blive alvorlige

Derfor giver Netflix alle de andre bøllebank




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere