Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nokia var klar til at bygge Android-telefon

Nokia var langt fremme med en Android-baseret Lumia-telefon, da Microsoft købte selskabet.

Selv om Nokia i de senere år har haft et tæt partnerskab med Microsoft og satset indædt på Windows Phone, har selskabet haft kig på andre styresystemer.

Ifølge New York Times har Nokia således haft alle blue prints klar til en Android-version af Lumia-smartphonen, som ellers har fungeret som et af Microsofts væsentligste våben i kampen om smartphone-markedet.

Angiveligt var ideen med "Android Lumia"-telefonen, at den skulle kunne kastes ind i kampen om smartphone-brugerne, hvis den tætte partnerskabs-aftale med Microsoft af en eller anden grund skulle gå i vasken.

Købt af Microsoft

Partnerskabs-aftalen med Microsoft blev for et par uger siden erstattet af en opkøbskontrakt, da Microsoft købte Nokia. Det kan du læse mere om her.

Dermed ser det ud til, at alle mulige planer om en Android-baseret Nokia-telefon bliver lagt i skuffen igen, da Microsoft vil bruge Nokia til at fremme udbredelsen af sit eget mobile styresystem. Det kan du læse mere om her.

Pengene er væltet ud af Nokia i lang tid, hvilket kan have været med til at øge interessen for Android-markedet, der ganske vist er præget af store selskaber som Samsung og HTC, men samtidig er meget stort.

Den nu tidligere Nokia-topchef har angiveligt været under pres fra en række magtfulde Nokia-investorer, der har ønsket en Android-satsning.

Og selv om Stephen Elop altid har afvist muligheden og satset entydigt på Microsoft-forbindelsen, har han altså ladet sig overtale til at klargøre en Android-Lumia som en slags sidste udvej for selskabet.

Læs også:

Nokia-topchef: Derfor vil jeg stadig ikke vælge Android

Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Nokia-fans i vild debat om dødsstød til Nokia-brandet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere