Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD afviser kritik af monopol: Vi har da en konkurrent

Kritikken hagler ned over it-giganten KMD efter opkøb af konkurrenten Medialogic. Men KMD afviser: "Vi har en seriøs konkurrent".

KMDs opkøb af Medialogic har fået kritik, fordi det skulle tage luften ud af konkurrencen på markedet for it til landets jobcentre.

Men det afviser KMD, der konkret peger på endnu en "seriøs konkurrent" i markedet.

"Historisk set har priserne været faldende, og vi er overbeviste om, at vi også fremover kommer til at agere i et marked med en sund konkurrence."

"Schultz Information har i efteråret lanceret en ny løsning og har en voksende kundebase. Det er vores oplevelse, at vi i stigende omfang kommer til at møde dem i markedet som en seriøs konkurrent," udtaler direktør Ole Jensen fra KMD.

Endelig skal man på ingen måder udelukke, at vi vil se yderligere aktører i markedet de kommende år, peger han på.

Køber kompetenceløft

Ole Jensen forklarer, at der er lagt op til betydelige forandringer med beskæftigelsesindsatsen i Danmark de kommende år.

"Og opkøbet sikrer KMD et kapacitets- og kompetenceløft, der vil komme kunderne til gode," forklarer han.

En stor del af kommunerne har for nylig været igennem EU-udbud eller SKI 02.19 og erhvervet sig en jobcenterløsning.

"Derved ligger rammer og vilkår fast i flere år for en pæn del af markedet. Medialogic WorkBase og KMD Opera Univers vil blive videreført hos de nuværende kunder på de gældende vilkår," oplyser han videre.

"Historisk set har priserne været faldende, og vi er overbeviste om, at vi også fremover kommer til at agere i et marked med en sund konkurrence". Skal det tolkes derhen, at KMD forventer fortsat faldende priser de næste år?

"Vi forventer fortsat konkurrence - men hvordan priserne udvikler sig de næste par år, er jo ikke til at sige."

"Det kommer jo blandt andet an på, hvordan de udbudte opgaver ser ud. Så det vil vi nødig konkret spå om," lyder det fra KMD, der i den forbindelse også peger på, at SKI-vilkår med videre ligger fast de næste par år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere