Artikel top billede

Læserne: Disse ting skal it-politikerne tage fat på

Over 700 Computerworld-læsere har peget på flere it-udfordringer, som politikerne på Christianborg bør prioritere som de allervigtigste på it-området. Læs her, hvad læserne peger på som den vigtigste udfordring.

Med 714 stemmer har Computerworld-læserne sat dagsordenen for de vigtigste fokusområder, som de danske it-politikere bør koncentrere sig om i stedet for at skrive blogindlæg om farven på sokkerne i it-udviklernes sandaler.

På en klar førsteplads ligger 'sikring af privatlivets fred' med 28 procent af stemmerne, mens anden- og tredjepladsen indtages af henholdsvis 'styrkelse af it-undervisningen' og 'bedre it-udnyttelse i sundhedssektoren'.

Bundskraberne er derimod cloud computing i den offentlige sektor, mobilstrategier for den offentlige sektor samt afklaring omkring e-demokrati.

Jeres stemmer vil Computerworld nu overbringe til it-ordførerne fra Folketingets otte partier for at høre, om det egentlig er noget, politikerne interesserer sig for, og om de vil gøre noget for at prioritere og forbedre tingenes tilstand på disse områder.

It-kompetencer og fiber

Ud over afstemningen har flere læsere også budt ind med skriftlige svar i både det offentlige debatfelt og i mails til Computerworld.

Af disse emner tegner der sig et klart billede af, at der mangler konkrete it-kompetencer i den offentlige sektor, som i jeres optik udvikler løsninger med manglende integration til resten af den offentlige it-infrastruktur.

"Alternativet er 100 procent afhængighed af leverandørernes ambitioner og planer, og dermed mangel på afgørende indflydelse og kontrol over noget så vigtigt og centralt afgørende som IT i Danmark," skriver en læser blandt andet i en mail til Computerworld.

Andre påpeger, at politikerne bør koncentrere sig om at få bygget en ordentlig fiber-infrastruktur i Danmark.

Du kan selv se resultatet af afstemningen og læsernes kommentarer her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere