Artikel top billede

(Foto: Carsten Thamdrup Lund)

Dansk topchef for Just-Eat fratræder

Just-Eats danske direktør, Mads Eriksen, fratræder omgående.

Just-Eats danske direktør, Mads Eriksen, stopper efter to et halvt år på posten med omgående virkning. Han har sidste arbejdsdag i dag, mandag.

Det sker ifølge selskabet 'efter gensidig aftale,' da parterne i drøftelserne over de seneste par uger er blevet enige om, at Mads Eriksens profil ikke er den rigtige til at lede virksomheden.

Just-Eat styres i dag fra London, hvor en ny topchef, David Buttress, overtog tømmerne i februar.

Ifølge Computerworlds oplysninger er der store ændringer i virksomheden på vej, og det er som led i disse strukturelle ændringer, at den danske direktør nu bliver udskiftet.

Brug for anden profil

Mads Eriksen siger til Computerworld, at der er brug for en anden profil til at lede den danske virksomhed til 'next level', efter han har stået i spidsen for den danske forretning siden foråret 2011.

Parterne har ifølge ham diskuteret fratrædelsen i et par uger.

"Jeg har fået professionaliseret virksomheden og fået gjort den til en sund forretning, men der er nu brug for en anden profil til at tage virksomheden til næste niveau," siger Mads Eriksen til Computerworld.

"Hvad er det, du ikke kan, som den nye chef skal kunne?

"Det er jo ledelsen i England, der afgør, hvilken profil de ønsker, så det må du snakke med dem om," siger han.

Står til rådighed

Mads Eriksen fratræder omgående, men han siger, at han i en periode vil stå til rådighed for den nye chef for den danske forretning, ireren Brian Hickey.

Mads Eriksen overtog posten som direktør for just-eat.dk i sommeren 2011. Virksomheden har siden haft pæn vækst.

Forretningsmodellen er, at Just-Eat modtager et gebyr på cirka 10 procent af prisen, hver gang en af de tilmeldte restauranter modtager en bestilling via portalen.

Det gav i 2012 den danske Just-Eat-forretning en bruttoavance på 64 millioner kroner og et overskud efter skat på 28 millioner kroner, viser regnskabet.

Just-Eat er i dag resultatet af en fusion mellem danske Just-Eat og Foodzoom. Moderselskabet holder til huse i England, og i alt behandles der ordrer for omkring seks milliarder kroner årligt.

Børsnotering på vej

Selskabet har planer om at lade sig børsnotere på børsen i London i løbet af 2014.

Det var planerne om at lade sig børsnotere, der i februar fik danskeren Klaus Nyengaard til at trække sig fra stillingen som topchef, efter han har stået i spidsen for selskabet i den

Det skyldtes, at selskabets bestyrelse ville have ham til at flytte til England for at committe sig langsigtet til selskabets planer, hvor han ellers havde pendlet mellem sit hjem i Danmark og Just-Eat i England i en årrække.

Klaus Nyengaard blev afløst af Coca Cola-manden David Buttress.

Just-Eat har i dag afdelinger i 13 lande og beskæftiger mere end 1.000 ansatte.

Mads Eriksen ved endnu ikke præcist, hvad han skal arbejde med fremover.

"Jeg har et par projekter, som venter derude, men det er endnu for tidligt at sige noget om det," siger han.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere