Artikel top billede

Knud Steen Larsen er administerende direktør for TreFor.

Fire års tab på 537 milloner: Nu giver fiberfirma plus

Efter årevis med røde tal - og en kæmpe nedskrivning sidste år - giver dansk fiberselskab nu endelig overskud. Læs om en af årsagerne.

Trefor Bredbånd giver nu overskud, afslører et netop aflagt regnskab.

"Årets overskud før skat for Trefor Bredbånd blev i 2012 36,0 mio. kr., hvilket er 108,6 mio. kr. bedre end budgetteret for året," hedder det i regnskabet.

Men en del af overskuddet forklares med en opskrivning, da "udviklingen i de økonomiske forhold i 2012 har oversteget forventningerne..".

"Det er bl.a. denne udvikling og forventningen til den fremtidige udvikling, der har medført en nettoopskrivning af selskabets investeringer i fibernettet og indholds-selskabet Waoo! samt Nianet på 81,1 mio. kr. før skat," hedder det ifølge selskabets ledelse, der anser resultatet "som meget tilfredsstillende."

Dermed har selskabet i 2012 lavet en opskrivning på 81,1 millioner kroner.

Sidste år måtte bredbåndsforretningen imidlertid sluge en gigant nedskrivning af på cirka 400 millioner kroner af værdien af dets netværk, svarende til et underskud per dag på hele 1,2 millioner kroner.

Det år ønskede selskabet i øvrigt ikke at opgive omsætning for selskabet - hvilket afveg fra tidligere år.

Læs mere om begrundelsen for den kovending her.

I øvrigt har et overskud i årets resultat ladet vente på sig. For selv om det i år blev til 22,2 millioner kroner, så har de sidste fire år samlet bud på et resultat før skat på minus 536,5 millioner kroner.

CGI og Datahub

I løbet af 2012 blev kundeservicen hos Trefor-koncernen i øvrigt outsourcet til Logica, der i dag hedder CGI, fremgår det af koncern-regnskabet.

"En væsentlig baggrund for beslutningen var således en forventning om, at CGI opnår en højere kvalitet i regningsproduktion og i kundebehandling samtidig med at opgaverne udføres mere omkostningseffektivt end Trefor selv ville kunne gøre det."

Tidligere har det været fremme, at omkring 50 ansatte fulgte med i den øvelse.

Samtidig har virksomhedens el-forretning i øvrigt skulle tilpasses den nye såkaldte datahub, som Computerworld har beskrevet indgående her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere