Artikel top billede

Google afslører de tekniske data for sin computerbrille

Den nye computerbrille fra Google kan tage billeder med en opløsning på fem megapixel og indeholder 16 GB Flash-lager.

Google har netop offentliggjort de tekniske specifikationer for sin meget omtalte computerbrille Google Glass. Det sker, samtidig med at de første Explorer Edition prototyper nu er klar til levering.

I den kommende måned kan udviklere på Explorer Edition ventelisten regne med at modtage de første eksemplarer af brillen. De har betalt næsten 9.000 kroner for prototypen - men bliver så også blandt de første, der kan starte udvikling af applikationer til platformen.

I et support-dokument afslører Google de tekniske specifikationer. Brillen indeholder et indbygget kamera, der kan optage billeder med en opløsning på fem megapixel og video med 720p.

Der er 16 GB Flash-hukommelse indbygget i brillen, og heraf skulle 12 GB være fri plads, som bliver synkroniseret med Googles cloud-lager.

Google fortæller også, at brillen indeholder et "high resolution display", der svarer til at se en 25-tommers HD-skærm over en afstand på lidt under tre meter.

Brillen indeholder også en "Bone Conduction Transducer", der overfører lyd til det indre øre gennem kraniets knogler.     

Der er trådløs dataoverførsel med Bluetooth og Wi-Fi, men kun med de ældre 802.11 b/g standarder.

Google oplyser, at brillen kan tilpasses enhver ansigtsform. Batteriet skulle holde til en hel dags brug. Nogle funktioner, som hangouts og videooptagelse, tærer dog mere på batteriet. En mikro-USB oplader er inkluderet.

Brillen kan bruges sammen med enhver Bluetooth-kompatibel telefon, men den medfølgende MyGlass-app kræver Android 4.0.3 eller højere. MyGlass gør det muligt at bruge GPS og sms-beskeder sammen med brillen.

Det ventes, at Google vil lancere den færdige version af sin computerbrille senere i år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere