Artikel top billede

Anonymous skændes: Var det dumt at angribe KL?

Der er masser, som synes, at det er åndssvagt at blande sig i konflikten mellem KL og lærerne, siger et tidligere medlem af bevægelsen.

Det er langt fra en samlet politisk bevægelse, der i de seneste dage har lammet it-, web- og mailsystemer i Kommunernes Landsforening (KL), og nu truer med at gøre det samme mod Socialdemokratiet. Det skriver Avisen.dk.

Bevægelsens støtter spænder fra det ekstreme højre til det ekstreme venstre. Den rummer samtidig kræfter, der ønsker at holde sig langt væk fra partipoliti og arbejdsmarkedskampe.

"Der har været enighed nok til at lave nogle angreb, men der er masser inden for Anonymous, som synes, det er irriterende og åndssvagt at blande sig i konflikten mellem KL og lærerne," siger Erik Ernst Marcussen til Avisen.dk.

Han var tidligere en del af bevægelsen og har stort kendskab til, hvordan Anonymous opererer. Han følger den aktuelle cyberkrig i de chatrum, hvor man diskuterer angrebene, hvorfra de også er blevet koordineret.

Da fagforeningen 3F i fjor blokerede Restaurant Vejlegården, blev både 3F og HK's hjemmesider udsat for DDoS-angreb. En gruppe, der påstod at være en del af Anonymous, tog efterfølgende afstand fra angrebene.

Lektor ved Københavns Universitet Lars Konzack, der har beskæftiget sig med Anonymous i flere år, bekræfter over for Avisen.dk splittelsen.

"En så ustruktureret organisation som Anonymous kan ikke være enig om alt. Der er nogle steder, hvor det nærmest peger i hver sin retning, der er også andre steder, hvor de er forholdsvist enige," siger Lars Konzack.

KL's hjemmesider KL.dk og meretidsammen.dk kører igen nu, selv om der stadig er angreb på de to sites.

"Der kan dog stadig forekomme ustabilitet på KL.dk og meretidsammen.dk, da webserverne stadig angribes udefra. It-teknikerne arbejder på højtryk for at holde systemerne i luften og afværge angrebene," siger Rune Scheye Koop.

Anonymous har senest truet med at angribe Socialdemokraternes hjemmeside.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere