Artikel top billede

Her er Microsofts svar på ringe antivirus-test

Microsoft svarer igen på dårlige testresultater af firmaets antivirusprogram. Windows Defender har medvirket til at skabe langt bedre it-sikkerhed, lyder det fra virksomheden.

Microsoft endte langt nede på listen i den test af antivirusprogrammer til Windows 8, som den uafhængige organisation AV Test netop har udført.

Men det er der ikke noget underligt i, siger Microsofts teknologidirektør i Danmark, Jasper Hedegaard Bojsen.

Han beskriver Windows Defender som et såkaldt baseline-program, altså et basisprogram, der sætter et udgangspunkt for it-sikkerheden.

"Ved at inkludere Windows Defender i Windows 8 har vi løftet barren for it-sikkerhed markant i forhold til operativsystemer, der leveres helt uden nogen form for beskyttelse. Men det ville da være underligt, hvis de andre sikkerhedsprodukter, der fokuserer på at levere merværdi, ikke klarer sig lidt bedre i jagten på malware, i forhold til den baseline, der er udgangspunktet i Windows 8" siger Jasper Hedegaard Bojsen om testresultatet.

Desuden er brugernes behov og færden på nettet langt fra ens, hvilket giver et behov for forskellige løsninger, tilføjer han. 

"Nogle bruger nettet rigtig meget, andre bruger det lidt. Desuden er der stor forskel på, hvad man ønsker at beskytte på sin computer. Der er stor forskel på brugernes behov, hvilket berettiger, at der er flere forskellige produkter på markedet."

Virkelighed vs testcenter

Jasper Hedegaard Bojsen siger også, at der mangler et væsentligt parameter i AV Tests vurdering.

"Intet antivirusprogram er helt sikkert, og derfor bør man også indregne sandsynligheden for at blive ramt af en virus eller lignende og konsekvensen af, hvad der sker, hvis man bliver ramt."

Der er forskel på hvor farlige eller udbredte de forskellige virus- og malware-typer er, hvilket ikke er taget med i AV Tests vurdering, siger han.

"Vi vurderer vores arbejde efter, hvor stor sandsynligheden er for at blive ramt, for at sætte ind der, hvor risikoen er størst. Det afspejler virkeligheden og ikke miljøet i et testcenter."

Så du er ikke bange for, at Windows Defender kan skabe en falsk tryghed hos brugerne?

Nej, men det er naturligvis vigtigt, at vi får kommunikeret, at der er tale om et baseline-produkt for at undgå misforståelser. Vi har aldrig påstået, at man er 100 procent sikker, hvis man anvender vores produkt. Det er et spørgsmål om risikominimering, og det er vigtigt, at man forstår det," siger teknologidirektøren i Microsoft til Computerworld.

Læs også:
Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Microsoft efter elendig antivirus-test: Her er forklaringen

Test: Så elendig er Microsofts antivirus-værktøj

Stortest: Her er den bedste antivirus til Windows 8




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere