Artikel top billede

Sådan kan netværk sænke Danmarks samlede elforbrug

Computere og netværksenheder kan hånd i hånd sænke det samlede elforbrug i EU med hele Danmarks samlede strømforbrug. Her kan du se hvordan.

Hele Danmarks elforbrug kan spares ved at regulere i computerprodukters energiforbrug i netværks-standby og -off-tilstand.

Og den mulighed øjner EU-kommissionen for at omsætte til et forslag, der skal fastsætte "energieffektivitetskrav til computere og krav til energiforbrug i standby for produkter, som er forbundet i netværk."

Det kan man læse på Energistyrelsens hjemmeside.

Den gældende EU-forordning for produkters energiforbrug i standby og off-tilstand gælder kun for produkter, som er "stand alone", men det vil man nu ændre med et nyt forslag, der skal udvide reguleringen til at omfatte enheder, der er koblet på et netværk.

Danmarks samlede elforbrug spares

EU-kommissionen oplyser, at uden indgreb vurderes energiforbruget til "netværksstandby og -off-tilstand" at løbe op i en størrelse, der svarer til det samlede årlige elforbrug i Finland.

Men hvis man sætter faste grænseværdier for det samlede strømforbrug, kan den pil vendes i den modsatte retning.

Kommissionen har nemlig regnet sig frem til, at i 2020 vil den foreslåede regulering kunne reducere EU's forbrug i en grad, der er højere end det årlige danske forbrug af elektricitet.

Hvis der vedtages et EU-regelsæt på området, vil det ikke kun begrænse EU's energiforbrug, men også kunne få virkning uden for fællesskabet, fordi computere og netværksenheder som bekendt produceres og handles globalt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere