Artikel top billede

Nyt kinesisk printmærke klar til at indtage Danmark

Kinesisk print-producent med Lenovo-penge vil sammen med distributøren Despec ind på det danske marked. Skarp kanalstrategi skal give 15 procents markedsandel.

Selvtilliden er i orden hos Jackson Wang, CEO for den kinesiske printervirksomhed Pantum, der nu sammen med distributøren Despec sætter en offensiv i gang for at vinde det skandinaviske marked.

"Vi er den første kinesiske printerproducent, og jeg mener, vi er den første nye producent på printermarkedet, siden Samsung gik ind på markedet for 13 år siden," siger Jackson Wang.

Men det afskrækker ham ikke fra at have ambitioner om at erobre en markedsandel på 15 procent i Norden. I første omgang på markedet for sort/hvide laserprintere i den lave ende.

"Printerfirmaer henter stadig meget stor profit. Derfor tror vi, at der er plads til os. For i dag går pengene på markedet til ganske få printerfirmaer. Det mener vi ikke, kanalen er tilfreds med, og derfor tror vi, at vi har en chance for at komme ind hos forhandlere. Både hos store og små forhandlere," siger Jackson Wang.

Pantum har sammen med distributøren Despec lagt en strategi for at erobre det danske marked. Det kommer til at ske ved at udvælge ti forhandlere, som kommer til at etablere et brohoved i Danmark. For Pantum ønsker at sælge deres produkter gennem autoriserede forhandlere.

"Vi vil have en udvalgt kanal og ønsker ikke, at det ender i en priskrig. Derfor vil vi sikre vores partnere. Blandt andet bliver vores toner chiplåst for at sikre profit til vores partnere," fortæller Jackson Wang, der er taget til Danmark for at forberede Pantums indtagelse af Skandinavien.

Også hos distributøren Despec tror den nordiske marketingchef Thomas Halby Johansen på Pantums tilgang til markedet.

"Vi undgår, at alt ender på Pricerunner og edbpriser. Det er ikke sundt for kanalen, når der kommer så meget prisfokusering," siger han og oplyser, at Despec her fra starten af februar har fået Pantums printere på lager.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren