Artikel top billede

Pirater køber mere musik end andre

Pirater bidrager også til underholdningsbranchen.

Er pirateri godt eller skidt for underholdningsbranchen?

Godt, konkluderer amerikanske forskere fra Columbia University i rapporten "Copy Culture in the US and Germany".

Her kan man læse, at folk der henter gratis musik på nettet ikke kan kategoriseres som nærige.

Helt konkret viser tallene i undersøgelsen, at hyppige forbrugere af p2p-netværk faktisk bruger op til 30 procent mere musik end lovlydige borgere. 

Allerede i 2005 var der tegn på, at pirater og andre, som ulovligt finder indhold på nettet, også var flinke til at finde pengepungen frem.

I 2009 blev budskabet gentaget. Denne gang med fokus på sammenhængen mellem pirateri og filmbranchen. Dengang viste tal også, at filmpirater ofte også er dem, der bruger penge på film og biografbilletter.

Der er mere om rapporten hos Columbia University.

LÆS OGSÅ:

Producent: Softwarepirater er jo bare kunder der er forsømt




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere