Artikel top billede

Chipfabrikant taber milliarder i patentsag mod universitet

En patentsat koster efter flere års tovtrækkeri chipfabrikant milliarder, og skaden kan måske vise sig at værre endnu større om et halvt års tid.

Den amerikanske chip fabrikant Marvell må slippe knap syv milliarder kroner i bøde til Carnegie Mellon Universitet i Pittsburgh, USA.

Det sker efter en 17 dage lang retssag, hvor en jury fandt Marvell skyldig i alle 24 anklagepunkter omkring brud på patenter.

Faktisk risikerer den Bermuda-registrerede chipfabrikant, at bøden bliver tredoblet.

Det vil i værste fald sige, at Marvell skal slippe knap 20 milliarder kroner for dets ifølge domsafsigelsens "forsætlige" brud på patenter, når dommer Nora Barry Fischer fra Pennsylvania, afsiger den endelige dom i maj 2013.

Det skriver Financial Times.

Brud på to patenter

Sagen begyndte at rulle i 2009, da universitet stævnede Marvell for at bryde to patenter, der omhandler den måde, som data bliver aflæst i integrerede kredsløb.

Marvell, som har leveret chips til BlackBerry-smartphones, Apples iPad og Amazons Kindle, afviste i første omgang universitetets krav på godt fire milliarder kroner.

Nu godt tre år efter har det vist sig, at bøden blev dobbelt så høj med fare for, at der kommer yderligere betalinger for patentbrud i maj.

Aktie i frit fald

Universitetet har i kølvandet på den nylige afgørelse udsendt en pressemeddelelse, hvor det slår fast, at denne sag omhandler fundamental teknologi for at øge præcisionen med den måde, som harddisk-drev aflæser data fra højhastighedsmagnetiske diske.

Marvell med et årligt salg på en milliard chips har ikke ønsket at udtale sig om sagen.

Ifølge Financial Times har Marvells aktiekurs styrtdykket med 46 procent i dette år, og selskabet gjorde det i november klart, at selskabet stod over for at skulle registrere en nedskrivning, såfremt markedsandelene fortsatte med at forsvinde.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere