Artikel top billede

Dansk distributør: Cloud-løsninger skal sælges gennem kanalen

Distributøren leverer løsninger, som forhandlerne kan sælge og tjene penge på gennem eget navn.

"Jeg synes det er den rigtige model, at vi sælger vores cloud-løsninger som white-label-produkter, så forhandleren kan sælge dem under sit eget navn."

Det siger direktør Lars Zinglersen fra SEC Datacom om distributørens nye cloud-løsninger.

Gennem hele efteråret har Allerød-distributøren kørt med test-setup før den store udrulning, der kommer til at ske her i december eller 1. januar.

SEC Datacom vil i første omgang sælge cloud-services som backup-as-a-service og security-as-a-service baseret på EMC og Checkpoint, som er agenturer SEC Datacom har i stald.

Direktør Lars Zinglersen mener det er vigtigt, at han som distributør kommer på banen med et produkt, som er kanaldrevet, for at bakke op om forhandlerne.

"Det er helt fundamentalt, som tingene er ved at ændre sig lige nu.  Hvis cloud går hen og bliver en stor ting - og måske kommer til at udgøre mellem 35 og 40 procent af omsætningen - og vi samtidig vil bevare en sund og indtjenende kanal, skal vi sikre os, at vi kan tilbyde services," siger han.

Han mener, at forhandlere ellers kan blive tromlet over af cloud-udbydere, der går direkte til kunderne udenom forhandlerne.

"Det er risikoen, hvis ikke forhandlerne kan tilbyde de services selv," siger han.

Netop derfor har SEC Datacom også udviklet en kanal-cloud-løsning, der sælges som white label. Det vil sige, at forhandleren kan sælge den som deres egen løsning med deres egen front-end, selv om det er SEC Datacom, der drifter løsningen.

"Vi føler, det er vigtigt, for at kunne støtte kanalen. Jeg synes det er en fælles opgave, at cloud-services kommer til at blive tilbudt gennem kanalen af rene kanal-partnere," siger Lars Zinglersen.

Her mener Lars Zinglersen slev, at SEC Datacom klart er en ren kanalpartner. Netop fordi de cloudservices, som SEC Datacom vil tilbyde, kun vil blive solgt gennem kanalen.

Også selv om nogle forhandlere, der har egne produkter måske vil føle, at det er i konkurrence med dem.

"Vi sælger jo også hardware til deres konkurrenter. Det vigtige er, at jeg er en ren kanalpartner, der sælger gennem forhandlere. Jeg kommer ikke til at sælge mine services direkte." lyder det fra Lars Zinglersen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer