Artikel top billede

Derfor kan disse nye tjenester ramme telebranchen

En bestemt slags tjenester kan blive fremtiden på din smartphone, og udviklingen kan betyde store tab for teleindustrien. Læs her hvorfor.

Læs også:
Sms'ens afløser vinder frem: Kan ramme teleselskaberne

Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Spanske Telefónica har gjort det. Deutche Telekom har gjort det. Og nu gør franske Orange det også.

De tre gigantiske teleselskaber har alle lanceret datatjenester, hvor de giver deres brugere muligheden for at hente en app, hvor tale-tjenester bliver erstattet med VoIP (voice over IP) a la Skype og sms'er også bliver sendt som ren datatrafik.

Det betyder, at tale- og sms-services kan risikere at forsvinde fra selvsamme teleselskabers bundlinjer, når de også udbyder ubegrænset forbrug af data.

En klar udfordring

Herhjemme følger direktør Jakob Willer fra Telekommunikationsindustrien i Danmark interesseret med på sidelinjen i udviklingen.

"Datatjenesterne er en udfordring for de nuværende forretningsmodeller, og det er selvfølgelig ikke en udvikling, der skal modarbejdes, men det er klart en udfordring, at tingene kan koges ned til rene datatjenester," siger han til Computerworld.

Samtidig indskyder han, at han ikke vil spå om en fremtid med teleselskaber som rene dataselskaber, men fastholder sit budskab om, at disse nye tjenester er en udfordring.

Op til det enkelte selskab

For at kunder fra forskellige selskaber med forskellige telefonstyresystemer kan kommunikere med hinanden er den europæiske telekommunikationsindustri GSMA i gang med at standardisere disse nye tjenester.

Telekommunikationsindustrien i Danmark er dog ikke en del af dette standardiseringsarbejde.

Det skyldes, at direktør Jakob Willer ikke ser det som en brancheopgave at skifte de velkendte tale- og sms-tjenester ud med datadrevne apps.

"Udviklingen kommer fra enkeltselskaber, og det må være op til det enkelte teleselskab at afgøre, om det kan se en forretningsmodel i datatjenesterne og derfor deltage i et standardsamarbejde," forklarer Jakob Willer.

Læs også:
Sms'ens afløser vinder frem: Kan ramme teleselskaberne

Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren