Artikel top billede

Elgiganten kværner konkurrenterne - igen igen

Krise? Ikke her! Trecifret millionoverskud og buldrende vækst i Elgiganten.

Finanskrise er ikke noget, de snakker om i Elgiganten. For tredje år i træk kommer den store forhandler ud med et overskud på den gode side af 100 millioner.

Regnskabet for 2011/12 viser et overskud på 158 millioner før skat, som er genereret på baggrund af en omsætning, der har rundet fire milliarder kroner. Det er 700 millioner kroner mere end sidste års omsætning på 3,4 milliarder kroiner. En stigning på 21 procent.

Jesper Boysen, der har ansvaret for Elgiganten i Danmark og Centraleuropa, tilskriver de gode resultater en vækst over hele linjen, mens der hele tiden har været fokus på omkostningerne.

"Der, hvor Elgiganten har en meget stærk platform, er, at vi ikke kun vækster på én varegruppe. Vi har tocifret vækst i alle varegrupperne. Vi lever ikke kun af omsætningen. Det skal også være lønsomt for os," siger han.

Derfor valgte Elgiganten også sidste sommer at lukke en stor forretning på Fisketorvet i København, fordi huslejen var for høj.

"Det var ikke nogen lille forretning for os, men var en forretning, der var vældig kostbar for os, og det var årsagen til, at vi lukkede den. Det var ren og skær husleje. Den var alt, alt for dyr i husleje," siger Jesper Boysen.

I stedet valgte Elgiganten at satse på et andet storcenter, Fields på Amager, og ifølge Jesper Boysen har den butik grebet langt hovedparten af den omsætning, som Elgiganten mistede ved at lukket ned på Fisketorvet.

Lukningen af butikken på Fisketorvet i København blev dog efterfulgt af yderligere to nye butikker i Jylland.

"Det er noget af det mest succesfulde, vi har gjort. Så det er helt formiddabelt. Efterfølgende har omsætningsudviklingen også været fantastisk," siger Jesper Boysen om de to nye varehuse i Viborg og Silkeborg. 

Også på onlinedelen har Elgiganten oplevet stor vækst. Hele 30 procent er internetforretningen gået frem i forhold til sidste års omsætning, fortæller Jesper Boysen, der dog ikke ønsker at oplyse, hvor stor en del af Elgigantens samlede salg i Danmark, der foregår online. Han afslører dog, at omsætningen vokser.

Jesper Boysen forventer, at Elgiganten forbedrer resultatet næste år.

"Det går bedre, og vi forventer en væsentlig omsætningsforbedring," siger han, men vil ikke komme med konkrete tal, da det strider mod børsreglerne i London, hvor Elgigantens ejer Dixons hører hjemme.

Læs mere:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer