Artikel top billede

Fjordforhandler fanget i nedadgående spiral

Tjener stadig penge, men omsætning og overskud er faldet støt siden 2007.

113.000 kroner før skat. Sådan ser bundlinjen ud på det netop afleverede regnskab fra Skive EDB Center, der er en af håndfuld CBC-forhandlere, der er placeret omkring Limfjorden.

Dermed afleverer Skive EDB Center endnu et upåfaldende regnskab. Ser man på fjordforhandlerens resultater over de sidste par år, ligner udviklingen i Skive dog stille stagnation.

I forrige regnskabsår var overskuddet hos Skive-forhandleren nemlig 138.000  kroner. Går man et år længere tilbage så var overskuddet før skat hele 455.000 kroner. Endnu et år tilbage lød resultatet på 522.000. Og i regnskabsåret 2007/08 var overkuddet før skat på hele 1,1 million kroner.

Ser man på Skiveforhandlerens bruttofortjeneste er det samme billede. Den er faldet støt fra 2,8 millioner kroner i 2007/08 til 2 millioner kroner i det seneste regnskab.

Direktøren for Skive EDB Center Poul Erik Dahl har ikke ønsket at medvirke til denne artikel.

 
 2007/082008/092009/102010/112011/12
Bruttofortjeneste (i tusinde kr.)2.8632.7802.1512.3012.093
Overskud før skat(i tusinde kr.)1.147522455138113




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel