Artikel top billede

Dansk blinde-app vinder mesterskab

Appy Days-prisen gik til dansk blinde-app, hvor frivillige kan hjælpe synshæmmede over nettet.

I sidste uge blev Be My Eyes-app'en kåret som vinder i regionsmesterskabet på Appy Days 2012 i Silkeborg. Appy Days blev afholdt for andet år i træk og den er arrangeret af iKraft-konsortiet, der drives af Alexandra Instituttet, Innovation Lab og it-forum midtjylland.

I løbet af ugen blev udviklere, grafikere og projektledere matchet med virksomheder, som gerne ville prøve at få udviklet en app til deres forretningsidé. Torsdag skulle deltagerne præsentere en prototype af deres app for de andre deltagende.

Den blev så vurderet af et dommerpanel, som skulle udpege app'en med det bedste design og den største værdi.

Vinderen blev altså Be My Eyes. App'en bygger på begrebet "micro-volounteering", hvor man med en lille, men nyttig frivillig indsats kan yde hjælp til andre.

Har blinde brug for hjælp til for eksempel at "læse" et skilt, varedeklarationen på en vare eller andet, så kontakter de via app'en en frivillig hjælper. Via en videokonference-forbindelse panorerer man hen over det, den frivillige skal læse op for sig eller hjælpe med.

Dommerpanelet pegede på, at idéen og værdien i den vindende app dækker et konkret behov for en stor målgruppe. Desuden er det en let måde for frivillige at yde en indsats. Det er en model, som også kan bruges til andre apps.

Be My Eyes skal videreudvikles som non-profit projekt på open source-basis, og det har allerede fået støtte fra Dansk Blindesamfund.

Der var 45 deltagere på årets Appy Days, som havde Silkeborg Data og Silkeborg Kommune som sponsor.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere