Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Derfor opkøber IBM solid state-producent

IBM køber sig til smart solid state-teknologi. Big Blue har en plan.

Læs også:

Derfor er flash-disken dødsdømt

Computerworld News Service: IBM er i gang med at opkøbe Texas Memory Systems, der producerer flashhukommelses-systemer,.

IBM vil udvide sine storage- og datacenter-systemer med solid state-teknologi. Aftalens økonomiske detaljer er ikke blevet offentliggjort.

IBM har til hensigt at inkorporere produkter fra Texas Memory Systems i hardwaresystemerne PureSystems samt i andre storage-, server- og software-produktlinjer.

Solid state-teknologi er en grundlæggende bestanddel af Smarter Storage-linjen i IBM's storage-systemer, oplyser Brian Truskowski, der er general manager for systems storage and networking hos IBM, i en pressemeddelelse.

Texas Memory Systems sælger højt ydende storage-systemer baseret på solid state under produktnavnet RamSan.

Virksomheden tilbyder både rackmonteret storage og PCIe-kort med flashhukommelse.

Derfor er SSD så hot

Solid state-drev (SSD) er hurtigere og mere pålidelige end traditionelle harddiske. IDC estimerer, at erhvervslivet i løbet af 2016 vil udvide med næsten tre exabyte eller en milliard gigabyte solid state-lagerplads.

IBM vil fortsætte med at understøtte de produkter, som Texas Memory Systems allerede har solgt til sine kunder, samt investere i at forbedre teknologierne fra Texas Memory Systems, lover selskabet.

Texas Memory Systems er en privatejet virksomhed fra Houston i Texas. Den blev stiftet i 1978 og har på nuværende tidspunkt cirka 100 medarbejdere.

Handlen forventes at være gennemført senere i år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Derfor er flash-disken dødsdømt




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere