Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Betech med rekord-regnskab: Men nu mærker vi indtjeningspresset

AutoCad har været et to-cifret million-guldæg for den svenskejede distributør Betech i Danmark. Men første kvartal viser, at næste år ser meget sværere ud.

Albertslund-distributøren Betech Data har afsluttet regnskabsåret 2011/12 med et resultat på knap 14,7 millioner kroner før skat.

"Vi er ikke på nogen som helst måde utilfredse med 2011/12," fortæller Jesper Nielsen, der er økonomiansvarlig i Betech Data.

I ledelsesberetningen skriver virksomheden da også, at resultat og økonomisk udvikling blev som forventet i det forgangne regnskabsår.

2012/13 tegner knap så positivt

Det er andet år i træk, at selskabet slutter med et tocifret millionbeløb på bundlinjen. Og håbet er også, at det kan fortsætte i 2012/13.

"Vi forventer en fortsat vækst i omsætningen. Det er dog startet lidt svagere end, vi havde regnet forventet i første kvartal (af dette regnskabsår, april til juni 2012, red.), men det er ikke alarmerende," siger Jesper Nielsen.

Men lavere avancer på de enkelte produkter, tvinger ledelsen til at nedjustere forventningerne til det nuværende regnskabsår.

"Omsætningen er stadig bedre end sidste år, som var et godt år. Så på den måde er 2012/13 startet fint. Men det er til en lavere marginal, så det er derfor, at vi forventer et lavere resultat," forklarer Jesper Nielsen med henvisningen til ledelsesberetningen, hvori Betech Data skriver:

"Selskabet forventer et positivt men lavere resultat for året 2012/13."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer