Artikel top billede

Efter ombygning matcher Eplehusets forretning i København Apples nye butikskoncept V2. I sidste uge lokkede butikken med gode tilbud.

Eplehuset: Derfor har vi millionoverskud

Eplehuset åbnede sidste år to nye butikker i Jylland, og det er de nye salgskanaler og stram styring af omkostningerne, som ligger bag forhandlerens flotte regnskab, fortæller den danske chef Thomas Ahlers.

I sidste uge offentliggjorde Apple-forhandleren Eplehuset Danmark A/S sit regnskab for 2011.

Bruttofortjenesten er steget fra 16,5 til knap 32 millioner kroner, resultatet før skat er øget fra 607.000 kroner til knap otte millioner og antallet af ansatte er røget i vejret fra 40 til 64.

Ifølge den danske chef Thomas Ahlers er det dels de nye butikker, dels "god kontrol" med omkostningerne, der ligger bag virksomhedens fine resultat i 2011.

"Hvis du trækker omsætningen på de nye butikker fra, vækster vi samlet med 45 procent," skriver Thomas Ahlers til CRN.

Der er tale om en markant fremgang i forhold til virksomhedens første regnskabsår, hvor bundlinjen var blodrød.

Udnytter stordriftsfordele

Fra 2010 til 2011 steg soliditeten i selskabet, der blev stiftet i efteråret 2008, fra 0,3 til 18,6 procent.

"2011 var vores tredje år i Danmark og første år, hvor vi for alvor begyndte at udnytte de stordriftsfordele, der er ved, at vi er blevet en kæde. Det sammen med god kontrol over vores omkostninger, er væsentlige årsager til vores flotte resultat," lyder det fra Thomas Ahlers.

I Danmark har Eplehuset butikker i København, Roskilde, Slagelse, Århus og nu også Esbjerg og Herning. Hovedkvarteret ligger i København.

I forbindelse med, at forretningen i København er blevet bygget om, så den matcher Apples nye butikskoncept V2, lokkede butikken i sidste uge med gode tilbud, hvilket trak mange kunder til, som det ses på billedet ovenfor.

Læs også:
Studierabat: Apple underbyder egne forhandlere

Her er Apple-butikkernes succesformular

Storbyer i krig om at få Apple-butikker

Tech Data storsatser på Apple




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren