Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC dømt for at bredbånds-diskriminere Telenor

TDC har gennem flere år systematisk diskrimineret det konkurrerende teleselskab Telenor på bredbåndsmarkedet. Det slog Højesteret fast i dag.

Desværre. Der er intet ledigt kobber.

Med den begrundelse diskriminerede TDC i årene 2001-07 titusindvis af bredbåndsbestillinger fra konkurrenten Cybercity (i dag Telenor, red.)

Det slog Højesteret fast i dag med en dom, der indebærer en tocifret millionerstatning til Telenor.

"Diskriminationen har fundet sted i en periode, hvor konkurrencen på bredbåndsmarkedet virkelig tog fart og den har derfor været ekstra skadelig for TDC's konkurrenter," siger juridisk direktør i Telenor, Nicholai Kramer Pfeiffer.

"Det er en meget vigtig og principiel sag, der viser, at der er sket en betydelig forskelsbehandling af Telenor og vores kunder i forhold til TDC. Den frie konkurrence er grundpillen i det danske telemarked, men har altså været sat ud af kraft igennem længere tid. "

Telenor mener, sagen bør vække stor bekymring på grund af TDC's markedsdominans, og da sagen har vist, at flere ledende TDC-medarbejdere var vidende om den systematiske diskrimination.

"Sagen bør give anledning til betydelig nervøsitet hos myndigheder og politikere. Danmark er et af de lande i EU, hvor det tidligere statsmonopol sidder tungest på bredbåndsmarkedet. Vi har nu fået Højesterets ord for, at TDC blandt andet har fået denne altdominerende position ved systematisk at sætte konkurrencen ud af spil."

"Det understreger endnu en gang, at der er behov for stram kontrol og proaktive indgreb fra både myndigheder og politikere for at få konkurrencen til at fungere på bredbåndsmarkedet," siger Nicholai Kramer Pfeiffer.

Computerworld arbejder på at få en kommentar på dommen fra TDC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren